Нови археологически открития хвърлят светлина върху древното минало на Египет

Две важни археологически находки в района на Сухадж разкриват нови аспекти от древната история на Египет, съобщи Министерството на туризма и културното наследство.

Екип от египетски и американски учени откри царска гробница, датираща от Втория преходен период на древноегипетската цивилизация в некропола Гебел Анубис в Абидос.

Тази находка предоставя информация за малко известна независима династия, управлявала части от Среден и Горен (Южен) Египет в периода между 1700 и 1600 г. пр.н.е., известна като „Абидоската династия“. Според учените, е възможно гробницата да е принадлежала на предшественика на фараона Сенебкай, чиято гробница беше установена в Абидос през 2014 година.

Гробницата е открита на дълбочина от седем метра и включва погребална камера, изработена от варовик, с покрив от глинени тухли, първоначално достигащ височина от пет метра. По стените на входа на камерата са изобразени богините Изида и Нефтида, а на стените остават следи от йероглифни текстове, посочващи името на владетеля.

Абидос е един от най-значимите археологически комплекси в Египет, където населението е живяло още през додинастическия период. В храма на Сети Първи в региона са открити плочи с царски списъци, които помагат на египтолозите да реконструират хронологията на древноегипетските династии и да дешифрират йероглифите.

В района на Сухадж екипът е направил ново значително откритие, след като египетска експедиция е идентифицирала римска керамична работилница, считана за най-големия производствен център за керамични съдове в региона.

Изследователите са открили останки от пещи, складови помещения и 32 глинени плочки (остракони) с демотически и гръцки текстове. Тези надписи предоставят ценна информация относно древните търговски сделки и данъчните системи.

В региона са намерени гробници от глинени тухли и семейни погребения, в които е открита мумия на дете, представена в спяща поза с шапка от разноцветен плат. Сред находките има и растителни остатъци, например корени на пшеница, семена от ечемик и палмови плодове.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук