Съществуват проблеми със съхранението на машините за гласуване, съобщава БНР. ЦИК настоява правителството спешно да предприеме действия. Заместник-председателят на ЦИК Емил Войнов докладва писмо от фирмата „Карго Партнер“, собственик на склада, в който се съхраняват устройствата.
„Договорът за складиране на машините между „Карго Партнер“ и „Сиела Норма“ е изтекъл на 30 септември 2021 година и тъй като след тази дата няма сключен договор за съхранение на машините, ни уведомяват, че при липса на търговски договор, който да уреди взаимоотношенията ни, ще изнесат машините от склада на „Карго Партнер“ към 1-ви ноември 2021 година, за да могат да ползват складовото помещение за други цели от ноември нататък“.
Стана ясно още, че в средата на септември правителството е било уведомено за изтичащия договор за съхранение на машините и необходимостта да се сключи нов, но реакция до момента няма.
Балотаж на президентските избори ще бъде предизвикателство за вота в чужбина
Срокът за подаване на заявления за гласуване от чужбина е изтекъл на 19-ти октомври. Секциите, които ще бъдат открити зад граница са 760. Най-много секции ще има Великобритания. В Турция ще бъдат разкрити между 115 и 120. Това стана ясно от брифинг на МВнР относно организирането на изборите 2 в 1 в чужбина.
„Най-голямото предизвикателство е втори тур на президентските избори, ако има. Ще сме изправени пред една много голяма трудност. При промяната на ИК и увеличаването на секциите зад граница на 700-800, в много кратко време трябва да изпратим бюлетини. ЦИК обмисля варианта да прати нови машини оттук, което ще ни натовари нас, а това е много голямо предизвикателство. Ако не получим машините и бюлетините до 16 ноември, ние не сме сигурни, че можем да ги доставим навсякъде за втори тур“, отчитат от МВнР.
От МВнР са получили предложения от организации и хора зад граница за подобряване на процеса на вота в чужбина. Една от тях е Мрежата на изборните доброволци зад граница. Те са адресирали до МВнР и до ЦИК идеи за система за по-добра комуникация и координация за протичането на изборите. МВнР ще подкрепи идеята, въпреки че това е в правомощията на ЦИК.
От Външното министерство поискаха и повече обучение на представителите и членовете в секционните избирателни комисии, за да може да протекат по-леко и спокойно изборите.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини