Кирил Петков
Снимка: БТА

Окончателно и на трето четене парламентът прие промените в Конституцията.

Гласуваха общо 237 народни представители. „За“ бяха 165 от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и ДПС.

„Против“ бяха 71 от „БСП за България“, „Възраждане“ и „Има такъв народ“.

Депутатът Бойко Рашков от ПП-ДБ гласува с „въздържал се“. Той има резерви по отношение на Висшия прокурорски съвет, в който надмощие ще имат излъчените в него членове от парламентарната квота.

Какво предвиждат новите промени?

Една от важните промени в текста е свързана с възможността българи с двойно гражданство да могат да се кандидатират за депутати.

По отношение на съдебната реформа е предвидено разделяне на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две – Висш съдебен и Висш прокурорски съвет.

Има и промени, които касаят правомощията на президента – стеснява се кръгът от хора, които могат да стават служебни премиери. Измежду тях само може да избира президентът.

В същото време парламентът ще продължава да работи, дори когато не успее да излъчи правителство.

Реакциите

Аз съм много щастлив от това, че след 33 години общественият договор се смени.

Когато едни и същи правила се прилагат за 33 години и крайният резултат е липса на чувство за справедливост, липса на чувство на законност, днес можем да кажем, че тези правила се смениха“.

Това коментира пред журналисти Кирил Петков от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ след гласуването на промените.

Парламентът прие окончателно промените в Конституцията

Това ни дава надежда, че сега със следващите стъпки, които няма да са лесни, ще стигнем дотам, където всички ние бленуваме като българи да сме – една справедлива европейска държава, заяви Петков, цитиран от БТА.

Той коментира, че следващата стъпка са регулаторите и органите, чиито правила за попълване бяха изменени с промените в Конституцията.

Петков бе категоричен, че те трябва да се попълнят с качествени кадри. „Рамката е сложена по правилния начин, сега ако има хора с голям професионализъм, които да заемат тези позиции, аз вярвам, че промяната ще е необратима“, добави Петков.

За последните 30 години това е най-голямата стъпка,

която прави страната ни, към това да е европейска, демократична и правова държава.

Това коментира пред журналисти министърът на правосъдието Атанас Славов.

Тези промени са гаранция, че България ще остане активен член на Европейския съюз (ЕС), че България ще остане парламентарна република, което означава, че плурализмът и конкуренцията на мнения ще са на първо място, а не едноличното вземане на решения“, заяви министърът.

Аз, като министър на правосъдието, съм удовлетворен от постигнатото, даже бих казал, че приетите промени, са по-добри от внесените, което стана възможно благодарение на диалога, на разумния компромис и поетата отговорност от политическите сили, коментира той.

ГЕРБ: Поехме ангажимент – спазихме го

Това, което бяхме поели като ангажимент – да подкрепим. От 69 – 69 депутати сме го свършили, така че сме изпълнили ангажимента си.

Това каза пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Това, което от този момент нататък е изключително важно и за което също се събрахме навремето, е бюджетът, отбеляза Борисов.

Най-накрая имаме парламентарна република в пълния ѝ смисъл.

Това каза пред журналисти в парламента председателят на парламентарната група (ПГ) на ДПС Делян Пеевски.

Положихме максимални усилия с колегите, отбеляза депутатът и добави, че е много доволен от успеха. Мисля, че днес е исторически ден за България“, коментира той.

Най-накрая имаме парламентарна република в пълния ѝ смисъл, заяви Пеевски.

Той добави, че е приключена темата със служебни правителства, които, по думите му, управляват безконтролно, което е най-важното, няма да има безвремие, парламентът ще работи по всяко време и ще има контрол също над служебни министри.

Манипулацията за двойното гражданство: Чужди агенти ще оглавят службите ни

Пеевски отбеляза и съдебната реформа.

Надявам се, че това е един добър ден за България, посочи той.

Попитан за следващата им стъпка като конституционно мнозинство, Пеевски отговори:

„Съдебните закони да започнем, за регулаторите има време, ще гледаме внимателно и ще обсъждаме“.

За нас това е истинското начало на съдебната реформа, коментира пред журналисти Христо Иванов от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).

По думите тези промени дават възможност с последващите изменения в Закона за съдебната власт в процесуалните закони и най-вече с кадровите решения, които предстоят да бъдат взети, да доизградим и да постигнем целите, които си поставихме,

а именно: истинска независимост на българския съд по европейски стандарт, прокуратура, която е отчетна пред обществото и служи на закона, и справедливо правосъдие по европейски стандарт.

Даниел Лорер: Днес доведохме страната до епохален момент

Предстои сериозна работа оттук нататък. Тези промени дават възможност за тази работа и затова са толкова важни.

Тези промени показаха, че в България, въпреки големите разделения, е възможно да се постига съгласие около национални цели.

Иванов благодари на колегите си от ПП-ДБ, от ГЕРБ-СДС, от ДПС, на опозицията от „БСП за България“, както и на всички, които са се включили в този дебат, и на членовете на Комисията по конституционни въпроси, които са провели този дебат.

Не, не се притесняваме от заявките, че промените в Конституцията ще бъдат атакувани пред Конституционния съд, добави Иванов, цитиран от БТА.

Беше извършено беззаконие, което накърнява националната сигурност на републиката.

Така лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов коментира пред журналисти приемането на промените в Конституцията.

Той каза, че партията му подготвя жалба пред Конституционния съд, с която ще оспорят приетите промени. Събрани са 48 подписа, сред които са и тези на депутати от „Има такъв народ“.

По думите му с тези тях се узаконява националното предателство. На въпрос кои промени атакуват, Костадинов уточни, че ще атакуват всичко.

Той коментира даването на възможността българи с двойно гражданство да стават депутати и министри. Според него това е само първата крачка, защото след това ще има и друга – „президент, шефове на служби, навсякъде“.

Костадинов призова президентът да наложи незабавно вето на промените.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук