Петков Василев
На снимката: Кирил Петков и Асен Василев.

Към момента не е постигнато окончателно разбирателство около актуализацията, която правителството заложи срок да бъде приета до 1 юли т.г. Това стана ясно след експертния коалиционен съвет, който се проведе в Министерство на финансите днес. „Продължаваме промяната“ иска между двете четения на актуализацията да няма нови предложения, но „Има такъв народ“ смята обсъждането на техните предложения да продължи и тогава.

Преди Коалиционния съвет довечера и Националния съвет за тристранно сътрудничество, който започва в 16:00 часа, експерти от управляващата коалиция проведоха отново експертен съвет в Министерството на финансите.

„Демократична България“ има конкретни предложения, които искат да влязат в актуализацията, свързани с градския транспорт и детските градини, „Има такъв народ“ са недоволни от липсата на реформи в актуализацията, а „Продължаваме промяната“ искат тя да влезе в комисии тази седмица, а между двете четения да няма нови предложения.

Ивайло Мирчев: Държавата да поеме 50% от цената на картите за градския транспорт в цялата страна

„Демократична България“ обмисля как предложенията, които има за актуализацията на бюджета, да бъдат вкарани в него. Ивайло Мирчев от ДБ уточни и какви конкретно са предложенията – държавата да поеме 50% от цената на картите за градския транспорт в цялата страна, което да стимулира хората да слязат от колите и да използват градски транспорт. Мирчев изтъкна, че тази мярка се провежда в Германия и е много успешна. Друга мярка, която искат от „Демократична България“ е свързана със строежа на детски градини.

„Г-жа Фандъкова се провали със строежа на детските градини. ГЕРБ от повече от 17 години се провалят с детските градини в София. Коалицията обмисляме финансирането на 16 детски градини, които в момента са в застой, да бъде през държавния бюджет“, обясни Мирчев, като уточни, че разговорите за това не са финализирани.

Любомир Каримански: Искаме в бюджета да залегнат реформи

„Коментирахме какви предложения има всеки един от коалиционните партньори, дали ще бъдат приети, или не. Ще продължим да обсъждаме предложенията на ИТН. Най-вероятно ще продължим и в хода на обсъждането между първо и второ четене“, обясни Любомир Каримански от „Има такъв народ“.

Каримански уточни и за какво настоява ИТН: „Това, което искаме да залегне в бюджета, са реформите, за които говорех често напоследък. Смятам например, че трябва да запазим сегашното състояние пенсионно-осигурителният модел, за да не стане по-лошо. През октомври трябва да бъде вкаран проекта на бюджета за 2023 година. Силно се надявам, че тогава ще има реформи“.

Венко Сабрутев: Бюджетът трябва да влезе в парламентарните комисии тази седмица

Венко Сабрутев от „Продължаваме промяната“ обясни, че в рамките на експертния съвет са били разгледани всички предложения и техните стойности, обсъдено е кое е реалистично да се случи и кое не, както и дали приходната част в бюджета може да се увеличи, съответно и разходната.

Сабрутев беше категоричен, че бюджетът трябва да влезе за обсъждане в парламентарните комисии тази седмица. Той уточни, че компенсациите за бизнеса заради високите цени на тока не са част от актуализацията, но ще продължат.

„Допълнително ще стане ясно какво ще влезе в актуализацията“, каза той. „Целта е да няма предложения между първо и второ четене“, посочи още народният представител.

На противоположното мнение обаче е Любомир Каримански от „Има такъв народ“, който заяви, че се надява именно между първо и второ четене да бъдат обсъдени предложенията на ИТН, които не влизат в настоящата актуализация.

Според Сабрутев утре предложенията по актуализацията ще са окончателно ясни.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук