Наводненията в Европа
Палатки и каравани в наводнения къмпинг Reussbruecke, в Швейцария, 15 юли 2021г.

Около 1300 души остават в неизвестност в Германия, след като най-обилните валежи от един век насам причиниха смъртоносни наводнения и опустошиха част от Западна Европа. Ситуацията предизвика мащабни спасителни операции.

Бързо движещи се водни потоци заляха цели градове и села в Западна и Южна Германия, в резултат на което сградите се срутиха и жителите останаха блокирани, съобщи полицията в четвъртък. Най-малко 81 души загинаха при тежките наводнения, но властите заявиха, че броят им се очаква да нарасне. Германия е най-силно засегната, 200 хиляди домакинства са без ток, а полицията откри гореща телефонна линия за издирване на изчезнали хора. Шест души са загинали в Белгия. Бедствието не подмина Люксембург и Нидерландия.

Наводненията в Европа
Спасители издирват изчезнали хора, след наводнението в град Бад Нойенар, Германия, 15 юли 2021г.

В най-тежко засегнатия германски провинция Рейнланд-Пфалц 1300 души са „изгубени“ в района на Арвайлер, съобщи местното правителство. „В някои райони не сме виждали толкова много валежи от 100 години“, каза Андреас Фридрих, говорител на германската метеорологична служба.

Заедно с Рейнланд-Пфалц, най-силно засегнати са германските региони Северен Рейн-Вестфалия и Саар, добави Фридрих. Екстремни валежи са наблюдавани в сряда до четвъртък сутринта в по-голямата част от Западна Германия и региона на Бенелюкс, като Северна Рейн-Вестфалия и Рейнланд-Пфалц са сред рекордьорите по количество валежи.

За 24 часа в тези райони се е изсипал дъжд, чието количество се равнява на едномесечни валежи. Кьолн е регистрирал 154 мм валежи за 24 часа, което е почти двойно повече от средните за месец юли 87 мм. В Райфершайд само за девет часа са паднали невероятни 207 мм дъжд.

Най-малко 50 души загинаха само в една германска провинция

В Северен Рейн-Вестфалия, най-гъсто населената провинция на Германия, 50 души са намерени мъртви. Според говорителят, при наводненията има и много ранени, а броят на изчезналите е неясен. В Рейнланд-Пфалц най-малко 50 души са загинали, но „този брой се очаква да нарасне“, каза говорител на полицията.

Жител инспектира щетите след наводнението в Шулд, Германия, 15 юли 2021г.
Жител инспектира щетите след наводнението в Шулд, Германия, 15 юли 2021г.

Германският канцлер Ангела Меркел, която е на посещение във Вашингтон, определи смъртоносните наводнения като „катастрофа“. „Тук, във Вашингтон, мислите ми са изцяло с хората в родината ни“, каза Меркел на пресконференция в четвъртък преди срещата си с президента Джо Байдън.  Меркел допълни, че фокусът е върху спасяването и незабавната реакция на засегнатите от наводненията, но добави, че е в тесен контакт с финансовия министър на страната си Олаф Шолц, за да работят по стратегия за дългосрочна финансова помощ, която да помогне за възстановяване на щетите. „

Шест смъртни случая в Белгия

В съседна Белгия най-малко шест души са загинали при наводнения в южния регион на Валония. Регионът Валония граничи със Северен Рейн-Вестфалия. Наводненията нарушиха и националната железопътна мрежа на Белгия, спирайки услугите във френскоговорящия юг на страната, се казва в съобщение на компанията.

Италия започна да изпраща екипи за издирване и превозни средства до Валония. Белгийският крал Филип посети град Шодфонтен, провинция Лиеж, след като тя беше засегната от тежко наводнение.  „Нашите мисли са насочени към жертвите, техните семейства и всички хора, които трябваше да бъдат евакуирани в извънредни ситуации от районите за бедствия“, каза Филип в изявление.

Отломки в наводнените води след проливни дъждове в Енсивал, Вервиер, Белгия, 15 юли 2021г.
Отломки в наводнените води след проливни дъждове в Енсивал, Вервиер, Белгия, 15 юли 2021г.

Работници от Агенцията за гражданска защита на Франция пристигнаха в белгийската провинция Лиеж, за да подпомогнат възстановителните и спасителните усилия. „Спасителите от инструктажното и интервенционното звено на (френската) Гражданска защита извършват първите разузнавателни операции. Към тях тази вечер ще се присъединят пожарникари, водолази и спасители.“ заяви френската агенция за гражданска защита в публикация в Twitter.

Европейският съюз също активира механизма за гражданско реагиране при извънредни ситуации, за да помогне на Белгия, се казва в изявление на комисията на ЕС в четвъртък.

„Белгия, Люксембург, Холандия, Германия, можете да разчитате на помощта на ЕС за справяне с тези драматични наводнения. Моите мисли са с жертвите на тези трагични събития и с всички, които ще трябва да възстановят загубеното. Искам да благодаря на всички спасители екипи за тяхната безценна помощ и безмилостни усилия, „туитва в четвъртък председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел.

Площад Stansstad в кантон Нидвалден в Швейцария, 15 юли 2021 г.
Площад Stansstad в кантон Нидвалден в Швейцария, 15 юли 2021 г.

Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън написа в Туитър:

„Шокиращо е да видиш опустошителното наводнение в Германия, Люксембург, Холандия и Белгия“, пише в Джонсън Джонсън. „Мислите ми са със семействата на жертвите и всички засегнати. Обединеното кралство е готово да окаже всякаква подкрепа, необходима в усилията за спасяване и възстановяване.“

Корабоплаването е спряно и по река Рейн, една от най-дългите и най-важни артерии на индустриалния транспорт. Говорителят на метеорологичната служба Фридрих каза, че наводненията са причинени от смесването на студени и топли валежи.

„Те се предвижиха от Франция в началото на седмицата до Германия и стояха над Германия през последните 48 часа,“ каза той. „Засега прогнозираме, че най-лошото от проливните валежи е приключило, въпреки че обилни дъждове дъжд се очакват в югозападна Германия в горното течение на Рейн в четвъртък и петък,“ добави той.

С изменението на климата идва по-топъл въздух, задържащ повече водни пари

Екстремните валежи са резултат от бавно движеща се зона с ниско налягане, която позволява на слой от топъл и влажен въздух да подхранва мощни гръмотевични бури и да причинява обилни, продължителни валежи, според германската национална метеорологична служба DWD.

Интензивните нива на валежите стават все по-чести в затоплящия се климат, тъй като по-топлият въздух може да задържа повече водни пари, които могат да падат като дъжд.

„Този вид интензивни, внезапни летни порои от дъжд са точно това, което очакваме в нашия бързо нагряващ се климат. Фактът, че други части на северното полукълбо в момента страдат от рекордни горещини и пожари, трябва да служи като напомняне за това колко по-опасно може да стане времето ни във все по-топъл свят“, каза Хана Клок, професор по хидрология в Университета в Рединг.

Текстът е публикуван в CNN, заглавието е на редакцията.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук