пирати
  • Уилям Кид (Шотландия, 1645 – 1701г.)

Капитан Кид е роден около 1645г. в Грийнок или Дънди, Шотландия. В зряла възраст той е нает от Короната да преследва пиратите и да превзема френски кораби. В един момент обаче сам се поблазва от съкровищата и става пират.

През 1668г. Кид завоюва арменския кораб „Кюдаг Мърчант“, който тогава плава под френски флаг. 400-тонният кораб превозва огромно количество атлаз, муселин, коприна, злато и сребро. За нещастие на пирата, капитанът е англичанин, а по-голямата част от каргото принадлежи на Англия.
Уилям Кид пирати

Скоро Уилям Кид е заловен и откаран в Лондон, където е обявен за виновен за пиратство и убийството на член на екипажа му през 1697 г., и е осъден на смърт. По време на екзекуцията през 1701 г. първото въже, сложено на шията му се къса. Второто – също. Третото обаче му отнема живота. Тялото на капитана е окачено над река Темза, за да служи като назидание на онези, които обмислят да вдигнат флага с черепа и кръстосаните кости.

  • Франсоа Л’Олоне (Франция, 1635 – 1668г.)

Истинското име на Франсоа Л’Олоне е Жан-Давид Но и той е френски пират от 60-те години на 17-и век. Технически той е корсар, както повечето други пирати в списъка, което го превръща в нещо средно между пират и войник. Той е нещо като разбойник, спонсориран от френската държава, както и други изброени пирати са били спонсорирани от съответните си държави.

Л’Олоне получава прозвището „бичът на Испания“ и е първият от едва двамата мъже, които са удостоени с тази „титла“. Вторият я получи едва миналата година. Известен е с това, че убива жертвите си по много мъчителен, запомнящ се начин.

Филмът вероятно ще има доста потискащ трейлър. Със сигурност трябва да смекчат някои от кадрите, защото определено няма да се впишат в мейнстрийм филм, но трябва да признаем, че историята на този пират може да бъде разказана по страхотен начин.

  • Едуард Тийч (Англия, 1680 – 1718г.)

Едуард Тийч, по-известен като Черната брада, е тероризирал водите от Индия до източното крайбрежие на американските колонии.

Едуарт Тийч пирати

Той командвал четири кораба и имал пиратска армия от 300 души. Първоначално Черната брада работи за друг пират – Бенджамин Хомголд, но малко по-късно вече има свой кораб – „Отмъщението на Кралица Ана“.

На снимката: Пиратският флаг на Тийч
На снимката: Пиратският флаг на Тийч

Прякора си получава заради гъстата си брада и страшния си външен вид. Умира на 22 ноември 1718 година.

  • Ан Бони (Ирландия, 1700 – 1782г.)

Ан се влюбва и се омъжи за беден моряк на име Джеймс Бони. Но когато все повече се разочарова от недоволството на съпруга си, тя започна да търси компанията на много различни мъже в Насау.

Пират - Ан Бони

Сред тези мъже беше Калико Джак Ракхам, капитан на пиратски кораб. Тя се присъединява към екипажа му, докато играе и се облича като мъж. Въпреки това, тя е пленена с екипажа на Ракхам и осъдена на смърт. В затвора обаче се оказва, че е бременна и смъртната й присъда не е извършена. Няма сведения как и кога е починала, макар че има спекулации, че тя се е върнала у дома при съпруга си.

  • Чунг По Цай (Китай, средата на 1800г.)

Чунг По Цай е бил син на рибар, а по-късно става пиратски капитан. Смятан е за  най-известният и проспериращ китайски пират през 19 век. В разгара на силата си флотът му наброява армия от 20 000 мъже и няколкостотин кораба.

пирати

Смята се, за откривател на редица съкровища, които съхранявал  в малка пещера. Днес тази пещера е кръстена на него и се намира на остров Ченгу Чау.

  • Хенри Морган (Уелс, 1635-1688г.)

Хенри Морган е едно от най-известните имена в този списък, благодарение на марката ром Captain Morgan и препратките към него в поп културата. Върлува в Карибите в средата на 17-и век, като основната му цел е испанската колония Панама. Той е сред малкото пирати, които са успели да се пенсионират и да запазят плячката.

Пирати - хенри морган 2

Известен е с изключително дръзките си и успешни набези срещу испанските градове в района, включително ненадминатото по кръвожадност от друг британски пират избиване на всички мирни жители на град Панама и изгарянето му през януари 1671г., при това по време, когато е в сила мирен договор между Испания и Великобритания.

пирати

През 1674г. британският крал му дава рицарско звание, а на следващата година Морган става заместник-губернатор на Ямайка. По ирония на съдбата Ямайка приема няколко антипиратски закона, докато Хенри Морган е неин губернатор и той дори предприема съдебно преследване срещу някои пирати. Макар че е живял и починал преди няколкостотин години, корабът му е открит едва през 2011г.

Хенри Морган е далечен роднина на двама генерали, участвали в Американската революция и в Гражданската война.

  • Цзин Ши (Китай, 1785 – 1844г.)

Мадам Ши е китайска морска разбойница, която има славата на най-успешните пирати в историята. Командвала флот от 2 000 морски съда и повече от 70000 пирати.

пирати - мадам ч

След като мъжът ѝ умира по време на щурм през 1807 г., Цзин Ши наследява пиратски флот от 400 съда. Скоро след това тя встъпва в брак с осиновения си син Чжан Бао. Под тяхното общо управление, пиратите не само атакували търговски съдове покрай бреговете на Китай, но и заплавали далеч навътре в устието на реките, разорявайки и тамошните селища. Императорът от династията Цин – Цзя-цин бил толкова уязвен от това развитие на пиратството, че през януари 1808 г. сформирал свой флот срещу Цзин Ши.

Счита се, че ключът към успеха на Цзин Ши била желязната дисциплина, царяща на нейните морски съдове. Тя въвела строги разпоредби, с които сложила край на традиционната пиратска разюзданост. Изнасилването на жена било наказвано със смърт. За самоволна отлъчка отрязвали ляво ухо.

пирати -мадам

През Великобритания, Китай и Португалия се споразумяват с нея. Условието е тя да разпусне флота си срещу значителна сума пари. След като се оттегля от пиратското поприще, Мадам Цзин се заселва с Гуанчжоу, където държи публичен дом до самата си смърт, на 60-годишна възраст.

За още любопитни материали следете нашата ФЕЙСБУК страница – ДЕБАТИ 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук