изложба

През 2018 г. Манифеста пътува до Сицилия, а ново триенале стартира в САЩ, докато Глазгоу и Ливърпул посрещат големите си изложения. Несъмнено година, която предстои ще бъде интересна за арт любителите и пътешественици, посочва Artprice.

„10-о биенале в Ливърпул: красив свят, къде си?“ ще се състои от 14 юли-28 октомври, а местата за събитията включват Тейт Ливърпул.

Роденият в Саудитска Арабия художник Май-линг Локо, Джордж Осоди от Нигерия и Суки Сеокионг Канг от Южна Корея са някои от по-малко известните имена, участващи в десетото биенале в Ливърпул. Кураторите Сали Талънт и Кити Скот от Художествената галерия на Онтарио ще се изследват нашето бурно време. „Ние приканваме артистите и аудиторията да разсъждават за свят на социални, политически и икономически сътресения“, казва Талънт.

„Манифеста 12: Планетарната градина, култивиране на съжителството“ ще продължи от 16 юни до 4 ноември в Палермо, Италия.

12-ото издание на номадското биенале се фокусира върху сицилианската столица Палермо като „топилка“, която през вековете посреща вълните имигранти. Картината на Франческо Лояконо „Изглед на Палермо“ (1875) е отправната точка за 12те творчески посредника на Манифеста – или с други думи, куратори. Те включват архитектите Иполито Лапарели, партньор в компанията OMA на Рем Колхас и Андре Жак, които заявяват в изявление: „Позицията на Палермо на кръстопътя на три континента го прави идеално място за Manifesta 12, за да изследва някои от ключовите промени на нашето време. „

Подготовката за манифеста е в ход. Историческият Театро Гарибалди отново бе отворен миналото лято със специална програма, озаглавена „Чакащи Манифеста“. Програмата кани жителите на града „да проявяват интерес към Манифеста и да споделят идеи за бъдещето на своя град“, казват организаторите. Друго важно място е ботаническата градина на града, която ще бъде част от изложбата „Градина на потоците“, изследваща токсичността, растителния живот и културата на градинарството.

„Нов музей триенале: Песни за саботаж“ започва на 13 февруари и ще продължи до 27 май в Нов музей, Ню Йорк.

Тригодишните куратори – Гари Карион-Мураяри от Новия музей и Алекс Гартенфелд, заместник-директорът на Института за съвременно изкуство, Маями, ще осветят полемични актуални въпроси. Песните за саботаж, казват организаторите, „изследват интервенциите в градовете, инфраструктурите и мрежите от ежедневието. Изложбата има предвид, че тези структури са свързани с вкоренените сили на колониализма и институционализирания расизъм, които увеличават несправедливостта.“ Лидия Оурахман от Алжир и китайската песен Та са сред 30-те участници.

Глазгоу Интернешънъл от 20 април до 7 май, местата за събитията включват галерията за модерно изкуство, Глазгоу.

Ричард Парри, бивш директор на галерия „Грюни“ в Блекпул, поема юздите в Глазгоу Интернешънъл, той става ръководител на изложби и събития на 70 места. В шоуто „Клетъчен свят“ художниците, включително Джеси Дарлинг, Сеси Еванс и Лин Хершман-Лейсън, ще се съсредоточат върху това как се формира бъдещето – за добро или лошо – от технологичния напредък. Други акценти включват самостоятелни изложби, посветени на Марк Лекей и Урс Фишер, а канадският художник Капуни Киуанга и Тай Шани ще представят нови проекти.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук