футбол, топка

Безспорно цветовете са най-популярни сред прякорите на футболните отбори. Ливърпул и Нотингам Форест са „червените“, Челси – „сините“, а Блекбърн Роувърс – „синьо-белите“. Но Европа и светът са пълни с отбори, които носят далеч по-странни и нестандартни прякори. Оказва се, че много тях са актуални само в България.

Един от най-странните прякори на отбор е този на Арсенал. Спортните журналисти често ги наричат „топчиите“ или „артилеристите“. Причината – основателите на отбора работили в оръжеен завод и по този начин се отдава почит към тях. Освен това, оръжието все още е част от емблемата на отбора.

Момчетата от лондонския Уест Хям се славят като „чуковете“, заради емблемата на клуба.

Футболистите от италианския отбор Киево са известни като „летящите магарета”. Легендата разказва, че преди години, в мач с Верона, феновете се шегували, че е по-вероятно магаретата да полетят, отколкото Киево да влезе в Серия А.

Прякорът на „дюшекчиите” от Атлетико Мадрид пък идва от екипите им. На времето, най-популярната шарка на дюшеците в столицата на Испания била червено-бели райета, точно като тениските на мадридчани.

Може би отборът с най-странен прякор е от Южна Америка – Естудиантес де Ла Плата. Играчите на тима са известни като „пинчаратас“, което се превежда като „боцкащите плъхове” или някой, който боцка плъхове. Една от версиите за произхода на този странен и донякъде зловещ прякор е, че студентите, основали клуба, са правели научни експерименти с лабораторни плъхове.

На Острова толеранса към животните също не е голям. Играчите на тима от долните дивизии в Англия Хартлипул са известни като „бесещите маймуни“. Според легендата, по време на Наполеоновите войни френски кораб се разбива в бреговете близо до Хартлипул, като единственият оцелял от екипажа бил талисманът на кораба – маймуна, облечена във френска униформа. След като хванали животното, местните решели, че това е истински французин от войската на Наполеон и след кратък съдебен процес, обесили маймуната.

Доста отбори в Европа носят прякори на различни животни. В Англия птиците определено са на почит. Дроздовете от Уест Бромич, Лебедите от Суонзи, Свраките от Нюкасъл, Канарчета от Норич, Кукумявките от Шефийлд, Орлите от Кристъл Палас са част от отборите, които са избрали пернати за свой символ.

Испанският отбор Валенсия пък бива наричан „прилепите”, заради бозайника на емблемата. Каталунците от Барселона в превод означава „задниците”. Причината е, че когато клубът е играл на стария си стадион „Лес Кортс“, минувачите са виждали само задните части на феновете от последния ред.

В България наричаме Реал Мадрид „Белия балет”. Оказва се обаче, че това е грешно, защото в Испания им викат прозвището „Лос Меренгес“, което в превод ознава „сладкишите”.

Манчестър Юнайтед е най-титулуваният клуб в Англия и един от най-известните в света. Общоизвестния прякор на тима „червените дяволи” е също толкова популярен, колкото и името на отбора. Историята разказва, че след трагедия на летището в Мюнхен през 1958г., Юнайтед губи по-голямата част от състава си в самолетната катастрофа, като няколко дни по-късно има мач за първенство. Оцелелите от треньорското ръководство на клуба събират „от кол и въже“ неизвестни играчи, които в последствие печелят срещата. Тогава емблема на клуба е птицата феникс, която възкръсва от огъня.

Прякорът на Ювентус „Старата госпожа“ също идва от далечното минало. Торинският клуб е най-стария в Италия, като е основан през 1897 г. Причината да е „госпожа“ а не „господин“ идва от латинската дума „ювентус“ (младеж), която е в женски род. Противниковите агитки имат свои виждания за нещата, като за тях Ювентус са „зебрите“ или „червеите“.

Българските отбори не изостават. Шампионът Лудогорец е известен като орлите и подобно на съименниците си от Лисабон и Рим има за талисман жив представител на грабливите птици. „Гробарите“ от Хебър не са толкова далеч от тези в Партизан Белград, докато доста километри делят „драконите“ от Дунав Русе и тези от Порто. Подобен е случаят с „канарчетата“ от Норич и пернатите им събратя от Ботев Пловдив, както и на „чуковете“ от Миньор Перник и тези от лондонския Уест Хем.

В България има няколко отбора, които се определят като „железничарите“ и това са тези с името Локомотив. Изключение прави този от Пловдив известен като „смърфовете“.

Прякорите на футболните отбори по света понякога стават толкова популярни, че придобиват повече известност от истинските им имена. Всеки, който претендира, че се интересува от Царя на спортовете, знае кои са Червените дяволи, Белия балет, Артилеристите или Старата госпожа.

Текстът е публикуван за първи път през 2017г.

Още спортни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук