Зоран Заев, Македония
на снимката: Македонският премиер Зоран Заев

Стъпка в посока към ЕС и НАТО, но срещу национализма е оценката на част от германските медии за събитията в Македония, след като в парламента бе подкрепено стартирането на процедурата за конституционни промени.

Германският вестник „Ханделсблат“ в текста „ДА за промяна на името е поражение за национализма на Балканите“ пише, че заради „да“ за промяна на името в парламента на Северна Македония Християн Мицкоски от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ е много разгневен.

Вестникът посочва, че опозиционната ВМРО-ДПМНЕ до последния момент с всички средства се е опитала да предотврати предоставянето на мнозинство от 2/3 за преименуване на бившата югославска република, както и че Мицкоски „очевидно не е забелязал, че с ултранационализма е изолирал сам себе си“.

„Тежкият случай на Македония показва: понякога може да отнеме доста време, докато не узрее разбирането, че няма реална алтернатива за Европа. Тъй като големите сили Русия и Китай нямат реално какво толкова да предложат на балканските страни. Русия в Югоизточна Европа има предимно стратегически интереси. Тя изобщо не се интересува от икономическия напредък на страните в този регион. Освен това Русия няма много за предлагане в икономически план, поради собствената си бедна икономика“, се казва в коментарът.

Вестникът добавя, че Китай гледа на региона само като на транспортен маршрут за своите стоки на Новия път на коприната към Западна Европа, както и че Пекин не е сериозно заинтересован за устойчиво развитие на бедните балкански страни, което става все по-ясно на правителствата в Белград през Тирана до Скопие.

Вестник „Зидойче цайтунг“ пише:

„Тази малка страна в Южна Европа с удоволствие би се присъединила към Запада, но за да успее в това първо трябва да се насочи на север. Не е никак чудно, че политиката в Македония от години се върти в кръг“, пише вестникът и добавя, че съдбата на страната зависи само от няколко букви.

Ако Македония стане Северна Македония, добавя вестникът, пътят към членство в НАТО и ЕС ще бъде отворен.

„Това, че Александър Македонски повече от 2300 години след поражението на царството му отново се озова в центъра на политически конфликт, показва колко е странен спора за името между Македония и Гърция. Въпреки това той възпрепятства развитието на Македония в продължение на три десетилетия. Сега е крайно време всички да се погрижат за бъдещето“, пише вестникът.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук