Шотландия ще бъде независима държава до 2025 г. Така първият министър Никола Стърджън отговори на въпрос, дали ЕС ще се разпадне след 2025г.
„Мисля, че Шотландия ще бъде независима, но, нали разбирате, това е избор на шотландския народ”, коментира Стърджън пред британския телевизионен канал „Ай Ти Ви Нюз”.
Тя обясни, че Шотландия ще се превърне в децентрализирана страна, в независима държава и увери, че отношенията, които имат Британските острови ще продължат.
Шотландия е един от най-явните противници на Брезкит. Това накара първият министър още на 31 март 2017г. официално да поиска от Лондон разрешение да организира референдум за независимост на страната.
Тереза Мей обаче не веднъж заяви, че няма да позволи на Шотландия да гласува, докато се водят преговорите с Европейския съюз за Брекзит.
Според Мей, това ще повлияе на договарянето на най-добрите условия за Великобритания.
Още през 2014г. Шотландия инициира и проведе такова допитване, при което 55% от населението не подкрепи независимостта си. Според правителството на Шотландия, изследване на общественото мнение, проведено през 2016-та сочи, че 46 процента от хората подкрепят идеята за независимост, което е най-големият процент от 2009-та насам.
Заради този резултат, ШНП предлага промяна в изборното законодателство, според която мигрантите, живели в Шотландия повече от 5 години, да могат да участват в изборите. Сега, възрастта, след която младежите в Шотландия могат да гласуват е 16 години. Социологическо проучване показва, че 72 процента от младите гласоподаватели между 16 и 24-годишна възраст, подкрепят идеята за самоопределяне.
Брекзит ще се отрази неблагоприятно на икономиката на Шотландия заради износа. Например, една от основните експортни стоки – уискито, носи годишно около 4 млрд. паунда, а 40 процента от изнесеното уиски се продава в страните от ЕС.