Главният прокурор сам решава с кого да се среща и с кого не. Това каза на брифинг на БСП в Перник Корнелия Нинова. Именно тази пресконференция стана повод главния прокурор Иван Гешев да се ядоса на Нинова. Двамата трябваше да разговарят по-рано днес, но срещата бе отменена, тъй като стана ясно, че социалистите са обявили пресконференция, на която да изнесат информация от срещата между Нинова и Гешев. В мотивите си главния прокурор посочва:

„Прокуратурата на Република България няма да позволи да бъде използвана за постигане на политически цели и в нарушение на конституционно регламентираните й правомощия, независимо от политическия субект”.

Нинова днес каза, че е задала въпросите си писмено.

„На 29 декември проведохме среща с жители на Перник, общински съветници, кметове на населени места и обсъдихме кризисната ситуация. Тогава бях упълномощена от тях да поискам среща с главния прокурор, да потърся информация водят ли се разследване за кризата в Перник, срещу кои длъжностни лица, за какви престъпления. Хората искаха да се поеме отговорност и виновните да бъдат разследване. Поех този ангажимент и от тяхно име поисках срещата с г-н Гешев, като се ангажирах след нея да се върна обратно и да дам информация. Както знаете днес тази среща беше отменена. Това е работа на гл. прокурор. Той преценява с кого да се среща и с кого не. Нашата работа по искане на жителите на Перник е да търсим истината и да търсим справедливост. За това след отмяната на срещата зададох въпросите от името на перничани писмено до главния прокурор“, каза Корнелия Нинова.

Тя добави, че БСП внася вот на недоверие срещу правителството на 20 януари:

„От 15 януари ще бъдем готови с мотивите. На 16 и 17 ще предложим на всички други парламентарно представени партии, без ГЕРБ, консултации. Ще им предоставим и мотивите”, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова.

От своя страна депутатът Манол Генов заяви:

„В 21 век, стохиляден град като Перник да е режим на вода е недопустимо. Състоянието на  ВиК сектора в България е плачевно. 10 години има само обещания, но реални действия липсват. Политиката в този сектор е тотално сгрешена”, каза Генов.

Той коментира, че идеята на премиера Борисов да се  създаде общо ВИК предприятие влиза в огромно противоречие с всички споразумения, които страната е сключила с Европейската комисия.

Като допълнителна пречка Генов изтъкна, че много от тези предприятия са  публично-общинска собственост и е невъзможно държавата да ги управлява.

В неделя, в интервю за БНР, Корнелия Нинова обясни:

„Водопреносната мрежа  тече като лейка. Къде са парите от тези два ремонта е въпрос на прокуратурата. ВИК операторът в Перник е предупредил за това състояние още през април тази година. Въпросът е защо не са взети мерки- от безхаберие, от некомпетентност, от прикриване на злоупотреби?”.

Кризата в Перник започна още през ноември. От тогава в града е обявен воден режим. Заради драстичното намаляване на водата в язовир „Студена” и доближаването до мъртвия му обем на 21 декември в Перник бе обявено бедствено положение. От 28 декември то е удължено с още 30 дни.

В края на годината правителството отпусна 35 млн. лв. за справяне с кризата в Перник. С тези пари трябва да се изгради нов магистрален водопровод, да се ремонтират пречиствателните станции и да се ремонтира канализацията на града.

Междувременно МВР и прокуратурата извършват проверки, тъй като още не е ясно кой трябва да понесе отговорността за ситуацията.

Министърът на околната среда и водите Нено Димов каза, че не смята да подава оставка заради водната криза в Перник.

По думите му основният проблем в Перник е въпросът на лошото управление на ВиК дружеството.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук