Какво е наложило промяна в позицията на българското правителство, участва ли и как участва България в създаваните нови многонационални сили на НАТО в Румъния, чиято задача е, както съобщи Ройтерс, „да контрира влиянието на Русия в черноморския регион след окупацията на Крим“.

„Какви ще са последиците“, ако кабинетът, „по някакъв начин е участвал във вземането на решение за такова участие“ в новия проект на НАТО, поиска отговор от премиера Бойко Борисов чрез медиите лидерът на БСП Корнелия Нинова. Нинова настоява за спешно явяване на премиера Борисов в парламента, за да даде информация по темата.

НАТО обяви създаването на нови многонационални сили в Румъния с цел да контрира влиянието на Русия в черноморския регион след окупацията на Крим, предаде Ройтерс снощи. Черноморските сили на Алианса първоначално ще бъдат структурирани от около 4 000 румънски войници, подкрепяни от сили от 9 други държави, както и от 900 американски военни. В региона ще бъдат разположени и допълнителни кораби и самолети, информира световната агенция.

Освен румънски, в базата в Крайова на учения ще бъдат изпращани и български, полски, италиански, португалски и немски войници. Британски и канадски изтребители ще подпомагат румънските ВВС, а италиански изтребители – българските, уточни Ройтерс. В допълнение към намиращите се сега в Черно море морски патрули на НАТО, към българските и румънските пристанища ще бъдат изпратени още бойни съдове.

Румънският президент Клаус Йоханис, цитиран от Ройтерс, е заявил снощи по повод на новите Черноморски сили: „Ние не сме заплаха, но ние имаме нужда от диалог от позицията на една силна отбрана”. „НАТО е тук, НАТО е силно, НАТО е обединено”, казва генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг.

По повод на информацията за създаването на нови многонационални сили в черноморския регион, лидерът на БСП Корнелия Нинова днес поиска премиерът Бойко Борисов бъде извикан в парламента и да даде информация на депутатите.

Нинова коментира, че преди година и половина премиерът Борисов е отхвърлил създаването на Черноморска флотилия. Преди година и половина премиерът Бойко Борисов се обяви категорично против сформиране на черноморска флотилия на НАТО: „Аз искам в Черно море да виждам платноходки, яхти, туристи, мир и любов. Не искам в курортите ми да се разхождат военни фрегати напред и назад. Такъв зор, толкова инвестиции направиха и частният капитал, и държавата в тези курорти…”, обясни тогава той.

Нинова настоява спешно да бъде изяснено какво е наложило промяната в позицията на българското правителство и „какви ще са последиците“, ако кабинетът, казва тя, по някакъв начин е участвал във вземането на решение.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук