Мароко - Португалия
Снимка: БТА

Отборът на Мароко продължава да твори история, след като достигна до полуфинал на Световното първенство по футбол в Катар. Днес мароканците постигнаха поредната си икономична победа – 1:0 над Португалия с гол на нападателя на Севиля Юсеф Ен-Несири три минути преди края на първото полувреме. Мароко е първият отбор от Африка в историята на футбола, който достига полуфинал на Световно първенство, а също така и първата арабска страна в топ 4 на света съобщава БТА.

Африканският отбор шокира целия футболен свят с може би най-голямата изненада до момента на Световното първенство. Преди днешния мач те елиминираха Испания, а излязоха от група с Хърватия, Белгия и Канада. И до момента нито един от петте отбора не е отбелязал гол във вратата на Ясин Буну, освен автогола на Наим Агер в мача с канадците.

„Лъвовете от Атлас“, какъвто е прякорът на мароканците, ще имат още по-сериозен тест в предпоследния си мач на турнира. Те очакват победителя от късния мач днес между Франция и Англия.

Петкратният носител на „Златната топка“ – наградата за най-добър футболист в света за годината, Кристиано Роналдо, който записа своя мач номер 196 за националния отбор на страната, приключва с мечтите за Световна титла.

Очаквано Португалия започна по-активно мача и още в 4-ата минута създаде първото положение пред вратаря Буну, който спаси удара на Жоао Феликс. След това още няколко пъти имаше напрежение пред вратата на Мароко до 20-ата минута, но и Мароко използваше възможности да пренесе събитията пред Диого Коща. Ен-Несири стреля с глава след центриране от статично положение, но топката излезе високо в аут.

В 30-ата минута отново се откри възможност пред Жоао Феликс, който стреля с обратен фалц, но топката се отби в гърба на марокански бранител и излезе в ъглов удар. Събитията бяха по този сценарий в следващите десетина минути, но в 42-ата грешка на вратаря Диого Коща стана причина Мароко да излезе напред в резултата. Коща не се ориентира добре при центриране от ляво на Атия-Алла, тръгна да излиза, но се размина с топката, удари се в съотборника си Рубен Диаш, а за Ен-Несири не беше трудно с глава да насочи топката в мрежата.

В следващата атака обаче Португалия можеше да се възползва от неразчетена изява на вратаря Буну, а Бруно Фернандеш опита да центрира, топката изненада стража и се отби в горната греда. В добавеното време най-напред имаше ситуация за португалците в наказателното поле, която беше подмината от съдията. В ответната атака Атия-Алла стреля по диагонала при контраатака, но крайно неточно.

Второто полувреме започна с нова грешка на вратаря на португалците, който отби неумело едно балонно центриране, и по чудо след рикошет в Джавад ел Ямик и по чудо кълбото не се спря в мрежата.В следващата атака обаче Португалия можеше да се възползва от неразчетена изява на вратаря Буну, а Бруно Фернандеш прати топката в гредата. Селекционерът им Фернандо Сантош реагира веднага и пусна на терена звездата Кристиано Роналдо и Жоао Кансело. Така Роналдо записа своя мач номер 196 в националния отбор.

Натискът на португалците се увеличаваше и най-напред Гонсало Рамош с глава от чудесна позиция не успя да насочи в очертанията на вратата след подаване на Бруно Фернандеш. Само след още 6 минути самият Фернандеш получи топката на границата на наказателното поле, но изстрелът му профуча над гредата.

В 83-ата минута Ясин Буну спаси вратата си от сигурен гол, след като Жоао Феликс стреля фалцово след асистенция на Роналдо. В следващите минути португалците продължиха да владеят топката и да опитват центрирания. В 90-ата минута при една контраатака топката попадна в Кристиано Роналдо, но стреля от далече и Буну спаси без големи трудности. В 7-ата минута на добавеното време Рафаел Леао успя да извади топката от ляво, центрира и сложи главата на ветерана Пепе, който обаче я изпрати в аут край страничната греда.