Какво представлява публикация, писана от човек в нетрезво състояние? Нещо такова: в нея трябва да се разказва напоително как учени от БАН и Медицинския университет в София са установили, че ракията лекува 7 болести.
Такава дописка обикаля интернет пространството не от вчера, а переодично и от години. Последното й прераждане е от края на април 2023 г., но вече с твърдението, че ракията лекува не 7, а 9 болести – явно учените не спират да се трудят, изследвайки различни видове гроздова, сливова и пърцуца. А как се изследва ракия? Ние, журналистите, знаем само един начин – чрез пиене.
В статията, споделена безброй пъти в социалните мрежи, се казва най-сериозно, че „Учени от БАН и Медицинския университет в София, съвместно с учени от Копенхаген и Берн, откриха, че ракията е изключително полезна за здравето. Българската напитка, която има десетки хиляди почитатели, съдържала редица полезни съставки, които се отразяват отлично на нашето здраве“. По-надолу в публикацията са изброени болестите, на които ракията прекършва гръбнака. Няма да ги изреждаме, защото се губи място и време.
Умните и отговорни колеги от БНР обаче не махват с ръка на глупостите, както обикновено правим ние. Те се стягат и се заемат не нашега да търсят истината по въпроса: дали някога изобщо е правено подобно изследване от учени в България? Дали ракията наистина лекува описаните или някакви други заболявания те не смятат за нужно да разследват – то си е ясно априори.
За да разберат дали съществува подобно изследване, от фактчека на БНР се свързват с Медицинския университет в София. Оттам ги уверяват, че всички разработки на учените от университета се предоставят на Фонд „Научни изследвания“ към Министерството на образованието и науката. Във Фонда, естествено, няма никакви данни за подобно изследване. Освен това думата „ракия“ изобщо не фигурира в базата ни данни, обясняват експертите от МУ-София.
В публикацията се твърди, че „учени от БАН“ са установили, че ракията лекува 7 болести, но в Българската академия на науката има десетки институти, в които биха могли да бъдат направени подобни изследвания, а в статията, кой знае защо, не е уточнено кои са тези учени.
В писмо до БНР експерти от БАН, които отговарят за целия архив на Академията, отговарят, че са направили справка и тя установила какво? Че в БАН не са правени подобни изследвания.
Писането на глупости е безгранично явление. Това се доказва от факта, че ракията панацейка се лее и от хърватски сайт. В него обаче сънародниците на Лука Модрич ни надскачат – тяхната ракия е полезна за цели 12 болести. Иначе в хърватската статия пише горе-долу същото, което и в българските.
Така, след дни на трескава работа и разследване, колегите от БНР с пълно основание заключават, че твърдението за учени от БАН и Медицинския университет в София, установили целебните свойства на ракията лекува, е ФАЛШИВА НОВИНА.
А това, че ракията лекува 77 болести – то е ясно и се знае от памтивека. Особено употребата й в малки количества и редовно. Точно кои болести е трудно да се каже, защото… е трудно да се каже. Че клетите учени от БАН не са наясно с всеизвестния от времето на цар Иван Шишман факт, си е техен проблем.
Още за фалшивите новини – четете тук