Ако не сте добре с нервите, не разчитайте това да ви даде рецепта за хапчета. Илюстрация: фактчек на БНР

През последния месец във Facebook отново се разпространява изображение, за което се твърди, че е създадено от японски невролог и показва състоянието на наблюдаващия го – спокойно или под напрежение.

Това нещо не мърда, само създава илюзия за движение.

Изображението е споделяно от много потребители и различни страници още от 2020 г. Намират се и статии в сайтове от 2018 г., в които се твърди, че „оптичният тест показва колко стрес сме натрупали и какви са нивата на умората ни“. Нещо повече – тогава се посочва и авторът на теста – японският психотерапевт Ямамото Хашима.

От коментарите става ясно, че много от потребителите вярват на „психоаналитичните“ качества на изображението.

При обратно търсене в Google обаче умните колеги от факт-чека на БНР, откриват първоизточника на изображението в Instagram. Негов създател е Юрий Перепадия, който е украински графичен дизайнер. В публикацията от 18 ноември 2018 г. той кротко и честно обяснява:

Нарисувах тази оптична илюзия в Adobe Illustrator на 26 септември 2016 г. За да я създам, използвах ефекта на Акиоши Китаока. Това е бяло-черен щрих върху цветен фон, който задвижва фокуса на зрението и на човек му се струва, че детайлите на изображението се движат. Японският психотерапевт Ямамото Хашима няма нищо общо с тази снимка. Още повече, че той всъщност не съществува“.

Акиоши Китаока, когото споменава илюстраторът, е професор по психология в Университета Рицумейкан в Киото, Япония. „Основно правя експериментални психологически изследвания върху възприятията“, обяснява Китаока в уебсайта на учебното заведение: „Проучвам различни илюзии като: цветна илюзия, илюзия за движение и илюзия за форма.“ Някои от тях могат да бъдат видени тук.

И какво излиза?

Битката за лайкове във Фейсбук не е от вчера, нито някога ще спре. Но твърдението, че оптична илюзия, създадена от японски невролог, може да измерва нивата на стрес, си е чиста ФАЛШИВА НОВИНА.

Авторът е илюстратор, а не лекар. А изображението няма способност да измерва нивата на стрес и психичното здраве. То е произведение на изкуството, което е проектирано по такъв тарикатски начин, че да изглежда сякаш се движи. Впрочем в профила на украинеца Перепадия в Instagram могат да се видят редица и други негови оптични илюзии. А самият той – дано да е жив и здрав.

Още за фалшивите новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук