Продължават боевете в Нагорни Карабах. Властите в сепаратисткия район съобщиха, че още най-малко 26 техни войници са убити при боеве с азербайджанските сили снощи, предадоха световните агенции. Съветът за сигурност на ООН се събира на извънредно заседание.
Напрежението в Нагорни Карабах продължава да ескалира. И през изминалата нощ имаше сблъсъци между Азербайджан и населения с етнически арменци планински анклав.
Двете страни се обстрелваха взаимно с ракети и артилерия при най-ожесточената конфронтация за последните над 25 години. Сред жертвите и пострадалите има и цивилни.
Междувременно генералният секретар на ООН Антониу Гутериш разговаря чрез видеовръзка с президента на Азербайджан Илхам Алиев и премиера на Армения Никол Пашинян и призова за незабавно спиране на огъня.
Русия и Турция също бяха замесени в конфликта
Турция открито подкрепя близкия си съюзник Азербайджан, а Русия се смята за по-близка до Армения.
По-рано арменският парламент обвини Анкара, че дестабилизира региона, като се намесва в кризата с Нагорни Карабах на страната на Азербайджан. Арменският посланик в Русия също обвини Труция, че е изпратила около 4000 сирийски бойци в Азербайджан, за да се сражават срещу Армения.
Освен това дронове и самолети са изпратени заедно с турски военни експерти в района, се казва в отделно съобщение на външното министерство в Ереван.
Азербайджан обаче отрече разпространяваните от руски медии информации, че в Нагорни Карабах вече се сражават сирийци.
Анкара заяви, че води преговори с членове на Минската група, която посредничи между двете страни. В същото време турският президент Реджеп Тайип Ердоган разговаря с азербайджанския президент Илхам Алиев и обеща подкрепа за Азербайджан, традиционен неин съюзник, заявявайки, че Армения е „най-голямата заплаха за мира в региона“.
Руският президент Владимир Путин от своя страна разговаря по телефона с арменския премиер Никола Пашинян, но подробности за разговора не бяха съобщени.
Конфликтът „изправи на нокти“ световните лидери
Избухналият между Армения и Азербайджан военен конфликт предизвика реакции на световните лидери. От Европа и извън нея валят призиви за деескалация и диалог.
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ ще се опитат да спрат насилието, избухнало между Армения и Азербайджан.
„Ние наблюдаваме ситуацията много внимателно. В този регион имаме много добри отношения. Ще видим дали можем да я спрем“, каза Тръмп.
Кандидатът за президент от Демократическата партия и бивш вицепрезидент Джо Байдън заяви, че военните действия в региона могат да прераснат в нови конфликти.
Гърция подчерта приятелството си с Армения и изрази готовност да помогне за намаляване на напрежението в Нагорни Карабах. Телефонният разговор между външните министри на Гърция Никос Дендиас и министъра на външните работи на Армения Зограб Мнацаканян потвърди силните приятелски връзки между двете страни.
ЕС и ОССЕ също призоваха двете страни да прекратят военните действия и да се върнат към преговори.
Папа Франциск призова Армения и Азербайджан да разрешат разногласията си чрез преговори.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова Ереван и Баку незабавно да прекратят военните действия и да се върнат на масата за преговори.
Апел за прекратяване на военните действия дойде и от НАТО. Страните в конфликта в Нагорни Карабах трябва спешно да прекратят военните действия и да започнат мирни преговори, заяви специалният представител на генералния секретар на НАТО за Кавказ и Централна Азия Джеймс Апатурай.
Етническите арменци в Нагорни Карабах обявиха независимост по време на конфликта, който избухна след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Въпреки че през 1994 г. се договориха за прекратяване на огъня, Азербайджан и Армения се обвиняват взаимно за нападенията около Нагорни Карабах и по протежение на държавната граница между двете страни.