Снимка: БТА

Прокремълската мотоциклетна банда „Нощни вълци“ вече няма да може да обикаля Европа по силата на новите санкции срещу Русия, съобщава EUobserver. Александър Залдостанов, лидерът на бандата, трима негови съмишленици и самият регистриран в Москва мотоциклетен клуб бяха добавени в проекта за черен списък на ЕС, обсъден от посланиците в понеделник (18 юли).

69-годишният мъж е посочен за „активна подкрепа на руската държавна пропаганда чрез публично отричане на правото на Украйна на държавност и призиви за „денацификация“, както и за „деукраинизация“ на страната“, се казва в документа, видян от EUobserver.

Един от неговите сътрудници, Йозеф Хамбалек, е словашки гражданин, който е „президент на европейския клон“ на бандата. Съответно Словакия ще трябва да замрази активите му и да му попречи да преминава в други държави от ЕС, ако забраната бъде договорена. Очаква се това да стане по-късно тази седмица.

„Нощните вълци“ пътуваха за събития в Европа през Полша, като предизвикваха скандали по пътя си и понякога се сблъскваха с местни забрани.

Бандата има европейски клонове в България и Западните Балкани, както и в Словакия. Членове на мотоклуба са посещавали България през 2016 и 2019 г. Срещали са се със симпатизанти в Руския културно-информационен център в София, където са били представяни като носители на традиционната руска култура.

Нейният шеф, Залдостанов, е наречен „близък сътрудник“ на Путин в досиетата на ЕС. Залдостанов също така участва в пропагандни представления в окупирания от Русия Крим през 2014 г., които изобразяват Запада като сатанински сили, изнасилващи Киев.

Ултранационалисти от „Нощни вълци“ участват като доброволци във войната в Украйна и извършват диверсионни акции. Клубът получава финансиране от руската държава, която насърчава неговите „патриотични“ изяви.

Все още помним и следния кадър, на който представител на българското подразделение на бандата целува ръката на лидера на БСП Корнелия Нинова:

Снимка: БТА
Снимка: БТА

Кой още влиза в новия седми пакет санкции на ЕС?

Новият черен списък е насочен към 47 физически и осем юридически лица, както и към забрана на вноса на руско злато. Повечето лица са руски военни командири и политици в окупираните територии.

В списъка обаче са включени кметът на Москва Сергей Собянин, двама руски актьори, обвинени в провоенна пропаганда (Сергей Безруков и Владимир Машков), и руски магнат (председателят на „Ростех“ Сергей Чемезов).

В списъка са включени и няколко роднини на руски олигарси, които преди това са били санкционирани и обвинени в опит за укриване на пари.

Новият списък на ЕС категорично ограничава дейността на най-голямата руска банка „Сбербанк“ в ЕС.

Той забранява фирми за морски превози и оръжия, както и националистически групи като руската младежка асоциация „Млада армия“ и фондация „Русский мир“.

В областта на икономическите мерки ЕС се готви „да забрани прекия или непрекия внос, закупуване или прехвърляне на злато, което представлява най-значимият износ на Русия след енергията“.

Освен това, ЕС променя предишните си мерки, за да уточни, че транспортните фирми, които доставят храни от Русия за гладуващите пазари, няма да бъдат санкционирани.

ЕС „се ангажира да избягва всички мерки, които биха могли да доведат до продоволствена несигурност по света“ и нито една от неговите санкции не обхваща „търговията със селскостопански и хранителни продукти, включително пшеница и торове, между трети държави и Русия“, се казва в законопроекта за санкциите. Същото важи и за медицинските и фармацевтичните продукти, допълва той.

Европа обаче също затяга прилагането на санкциите. Държавите от ЕС ще трябва да докладват на Европейската комисия кои активи са открили и замразили шест седмици след включването на ново физическо или юридическо лице в списъка.

Въпросният пакет от санкции е седмият, откакто Русия нахлу в Украйна през февруари.

Преди това ЕС забрани руския петрол и въглища, включи в черния списък повечето от банките му и посочи стотици хора, включително руския президент Владимир Путин и неговото семейство.

Новата забрана на златото е далеч от по-ранните разговори за забрана на ЕС на руския газ, а „Газпромбанк“, руската банка, която обслужва плащанията за газ, все пак остава отворена за бизнес.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук