Лондон, Великобритания
Снимката е илюстративна.

Великобритания ще въведе нов визов режим за гражданите на държавите от Европейския съюз, които планират да останат в Обединеното кралство повече от три месеца.

Това ще се случи в случай на „твърд Брекзит” – вариант, който изглежда все по-вероятно. Информацията е на „Файненшъл таймс“, позовавайки се на британския министър на вътрешните работи Саджид Джавид.

Според него, в случай на „твърд“ Брекзит, след 29 март между Великобритания и ЕС „веднъж завинаги“ ще спре свободното движение на хора.

„Трябва да приемем практически подход и да сведем до минимум всички нарушения, за да гарантираме, че Обединеното кралство остава отворено за бизнеса. Ето защо ще въведем преходни механизми, ограничени във времето, и ще дадем разрешение за временно пребиваване на граждани на ЕС, които пристигат след 29 март,“ каза Джавид.

Според сценария „Брекзит без споразумение“, гражданите на ЕС ще трябва да получат разрешение за временно пребиваване във Великобритания, ако възнамеряват да останат в Кралството повече от 3 месеца.

„Издадените им визи ще бъдат в сила до три години и за получаването му ще бъде необходимо заплащане на такса и преминаване през всички необходими процедури, свързани с идентифициране и проверка на самоличността”, допълва Джавид.

ГЛАСУВАНЕ

Иначе днес в британския парламент ще се проведе гласуване, което може да промени радикално хода на Брекзит, а датата за излизане от ЕС да бъде отложена с няколко месеца.

Пътят за тази парламентарна процедура беше проправен след като на 15 януари парламентът с голямо мнозинство отхвърли текста на споразумението за напускане на Съюза.

Премиерът Тереза Мей даде на депутатите възможността да представят свои предложения по въпроса, въз основа на които кабинетът да определи по-нататъшния ход на процеса по Брекзит.

През последните 2 седмици са били внесени 14 поправки, които да изключат възможността от твърд Брекзит.

Според една от поправките, депутатите ще могат да отложат Брекзит, като продължат действието на член 50 от Лисабонския договор, който установява правилата и сроковете за напускане на ЕС.

Това изменение има подкрепата на Лейбъристите, но среща неодобрението на правителството, което смята, че забавянето не е в полза на гражданите.

Другата поправка ще позволи на Камарата на общините да може да гласува поотделно по различни аспекти на Брекзит, което в крайна сметка ще отвори пътя за втори референдум.

Кабинетът на министър-председателя категорично се противопоставя на провеждането на второ допитване с мотива, че 17,4 милиона британци вече са изразили мнението си. Тереза Мей не приема тази поправка защото ще изгуби контрол върху процеса на определяне на хода на Брекзит.

БРЮКСЕЛ

Заместникът на главния преговарящ от името на ЕС за Брекзит Мишел Барние – Сабине Веянд остро разкритикува политиката на Тереза Мей.

Според него Великобритания рискува да излезе без сделка от Европейския съюз, защото Лондон не може да реши какво иска.

„Има много реален риск от срив. Не по замисъл, а поради случайност,“ каза Веянд пред експертна аудитория, поканена от мозъчния тръст Център за европейска политика.

Веянд се оплака, че Мей е държала на тъмно своя кабинет и депутати в продължение на 18 месеца интензивни преговори.

В резултат на това, твърди Веянд, много депутати в Уестминстър бяха изненадани от съдържанието на споразумението за оттегляне, подписано с лидерите на ЕС през ноември – и го отхвърлиха.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук