Талибаните искат да наложат тезата, че няма поводи за притеснение. Този път те се опитват да спечелят опонентите си с Twitter, не само с автомати Калашников.
Желанието на бойците, известни със садистичните екзекуции по футболни стадиони, е да се опитат да се представят, като законно правителство. Но те са научили хитри дипломатически трикове през последните две десетилетия. Сега, въоръжени със сложна медийна пропаганда, талибаните искат да представят нов образ на движението, като се представят за защитници на правата на жените и религиозните малцинства, и предлагат амнистия на враговете си.
Критиците им отбелязват, че те са предложили подобна амнистия през 1996г., последния път, когатовлязоха в Кабул, преди да започнат ожесточена вълна от репресии. Международните правителства са уловени толкова неочаквано от скоростта на победата на талибаните и са толкова отчаяни да избегнат бежанска криза, че са готови да съдят талибаните по техните бъдещи действия, а не по техните престъпления в миналото. Ребрандът е удивителен обрат за убийствен режим, който преди това изключваше жените от обществения живот и унищожаваше културното наследство.
В Twitter и в другите социални медии талибаните се опиват да покажат, че тъмната ера е зад гърба им. След като влязоха в Кабул, бойците публикуваха видеоклипове и снимки, представящи бойците си като обикновени, достъпни хора. Те тренират, ядат сладолед и изглеждат добре.
В други онлайн видеоклипове талибаните се свързват с малцинства като шиитски хазари и сикхи и настояват, че се стремят да запазят тяхната безопасност. Лидерите на талибаните, които са сунити, дори присъстваха на голям шиитски празник. В Twitter бе публикувано видео на момичета, които посещават училище след превземането в Херат, качено с цел за да се разсеят страховете, че жените отново ще бъдат изтрити от обществения живот на Афганистан. Говорителят на талибаните подчерта, че страната няма да бъде използвана отново за дом на терористични групи.
Подем в Twitter
PR- ът на талибаните вече се доказа, като успешен в някои чуждестранни столици. „Посланията, идващи от Афганистан, са положителни“, каза в интервю посланикът на Пакистан в ЕС Захир Аслам Джанджуа. „Талибаните обявиха амнистия за бивши държавни служители и призовават жените да се върнат на работа, което според мен е едно от големите притеснения на международната общност.”
Руското външно министерство заяви: „Талибаните започнаха да налагат обществения ред и потвърдиха своите гаранции за безопасност за местните жители и чуждестранните дипломатически мисии“.
Висш дипломат от Обединените арабски емирства заяви пред Ройтерс, че изявленията на талибаните са „обнадеждаващи“. (Пакистан и ОАЕ бяха единствените държави, заедно със Саудитска Арабия, признали последното талибанско правителство през 1996 г.)
При разбирането, че талибаните престават да помагат на бойци в Синдзян, Китай приема традиционната си линия, че няма да се меси в делата на друга държава.
В Иран вестник „Яван“, близък до Революционната гвардия на Техеран, имаше заглавие, в което се казваше „Талибан: Реформирахме се“.
Западните правителства също изглеждат объркани от вихровия успех на талибаните. Вместо просто да ги осъждат като убийци, те им дават нов шанс да се докажат. Премиерът на Великобритания Борис Джонсън заяви: „Ще преценяваме този режим въз основа на избора, който прави и по неговите действия, а не по думите му – по отношението му към тероризма, престъпността и наркотиците, както и хуманитарните достъп и право на момичетата да получат образование “.
Това е позиция, повтаряна от Франция, чийто външен министър Жан-Ив Льо Дриан каза, че макар да е насърчен от ангажиментите на талибаните за запазване на правата на човека, „те трябва да го демонстрират“. И в двата случая Лондон и Париж дават втори шанс на талибаните.
За разлика от това, канадският премиер Джъстин Трюдо категорично отказа да ги признае. „Те поеха и замениха надлежно избраното демократично правителство със сила. Те са призната терористична организация според канадското законодателство“, каза той.
Да не се вярвана талибаните
Но пукнатини вече се появяват във фурнира на новия облик на талибаните. Неха Ансари, базиран във Вашингтон анализатор за борба с тероризма, призна, че сега това е „много различен талибан“ заради триковете от 21-ви век, които са усвоили.
„Те са опитни бойци, много технологични, медийни. Те са обиколили света, преговаряли са с огромни сили.“ След като установиха директна комуникация със САЩ, Русия, Китай и Иран през годините, Ансари заяви, че групата има по -силно съзнание за интересите на всяка страна и как, поне риторично, да им се подчини. Но все още е невъзможно да им се доверят напълно.
Нещо повече, талибаните допълниха своите уверения със зловещи предупреждения. Правата на жените ще бъдат зачитани „в границите на ислямското законодателство“, заяви говорителят му Забихула Муджахид на пресконференция във вторник. Те обвързаха и други ангажименти свързани с основните човешки права в подобни, неясни условия. Муджахид даде малко подробности за това какво ще направят талибаните след това, като каза само, че участват в „сериозни разговори“.
И тук стратегията на им вече се разкрива. Докато талибаните може да са в състояние да представят нов поглед върху дейността си в социалните медии и в Кабул, насилието е трудно да се скрие. Според новините, талибаните вече са убили виден поет и роднина на журналист от германската телевизия DW. Жените бяха свалени от ефира, а талибаните стреляха по протестиращите в градовете Джалалабад и Асадабад. Други кадри показват, че хората са събрани по улиците и бити. Общността Хазари реагира с ярост на унищожаването на статуя на един от техните лидери, екзекутиран от талибаните.
Въпреки обещанието да няма репресии, BBC съобщи, че групата извършва лов от врата до врата на хора в списъка им за издирване. „Това, което видяхме, е, че талибаните, преди да се преместят във всички големи градове в Афганистан, а не само в Кабул, имат по-напреднала разузнавателна система“, каза Кристиан Нелеман от Норвежкия център за глобални анализи пред Би Би Си .
Както каза един дипломат от ЕС: „Трудно е да се повярва, че са се променили, не виждам действия в тази посока. „Вероятно много стари вендети ще заврат отново, преди талибаните да получат международно признание.
Този филм сме го гледали и преди.
Текстът е публикуван в „Политико“, заглавието е на редакцията.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини