парламентарен контрол
Снимка: БТА

Промени в Закона за здравето приеха на първо четене днес депутатите. Законопроектът бе подкрепен със 133 гласа „за“, един „против“ и 36 „въздържал се“. С внесените от парламентарната група (ПГ) на „Има такъв народ“ (ИТН) изменения се предвижда въвеждането на мобилна медицинска помощ чрез специализирани автомобили за населени места, в които няма общопрактикуващи лекари или постоянен медицински пункт. Целта на предложението е превенция и навременно лечение на заболявания, аргументират се вносителите.

Мобилна медицинска помощ ще е за провеждането на навременни, компетентни, квалифицирани качествени и ефективни профилактично-диагностични и лечебни дейности, „която се извършва посредством специализиран здравен автомобил, оборудван с апаратура за предоставяне на медицинска помощ в областта на вътрешните болести и за експресни кръвни изследвания“, се казва в мотивите.

Капацитетът на Министерството на здравеопазването (МЗ) е достатъчен, за да осигури администрирането на тези автомобили, каза депутатът от ПГ на „Възраждане“ Георги Георгиев. Той счита, че не трябва да се създава отделна агенция за мобилната медицинска помощ.

По думите на Джевдет Чакъров (ДПС) има потребност за подобряване достъпа на медицинска помощ в ограничени насели места. Той заяви подкрепата на ПГ на ДПС за законопроекта на ИТН, но отбеляза, че има нужда от прецизиране на текстовете.

В здравна комисия посочихме, че концепцията е добра, но начинът, по който е структурирано предложението, се нуждае от сериозна преработка, заради което се въздържахме от подкрепа, каза Васил Пандов от ПГ на „Продължаваме Промяната – Демократична България“. Професионалното съсловие също има притеснения, има въпроси защо само експресни кръвни тестове и вътрешни болести, посочи той.

Тошко Йорданов обобщи, че от ПГ на ИТН са отворени за дискусия за предложения между първо и второ четене, защото здравето на гражданите е най-важно.

Днес депутатите трябва да приемат на първо четене промени в Закона за Българската народна банка.

С измененията се осигурява правната интеграция на българската централна банка в Евросистемата при въвеждане на еврото като парична единица на България.

Със закона за БНБ, внесен от МС, се регламентира фундаментална промяна в прилагания четвърт век паричен режим, а именно от силно рестриктивния паричен съвет към утвърждаване на паричен суверенитет в рамките на Евросистемата. Урежда се статутът на еврото като парична единица, както и се определя дизайна на националната страна на евромонетите, пускането и изваждането от обращение, замяната, обмяната и възпроизвеждането на евробанкноти и евромонети.

Депутатите обсъждат днес и промени Закона за местното самоуправление и местната администрация, както и законопроект за регистрация на чуждестранните агенти.

Днес е първата сряда от месеца, в която има пленарно заседание, и съгласно правилника на Народното събрание парламентарните групи могат да предлагат точки, които задължително се включват в дневния ред за разглеждане. Предложения са постъпили от „Има такъв народ“ (ИТН), „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и „Възраждане“.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук