Не са налице юридически предпоставки за екстрадиране на лицата по казуса „Желяз Андреев”. Това каза в Министерския съвет главният прокурор Сотир Цацаров.
„Липсва изискуемата по договора за екстрадиция европейска заповед за арест двойна наказуемост, липсват и предпоставките по силата, на които могат да бъдат предавани български граждани. Според нас тези хипотези не са налице и шансът исканията за екстрадиция да бъдат уважени от българския съд според нас е минимален”, обясни Цацаров.
Главният прокурор каза, че при премиера Бойко Борисов се е провела среща, в която е участвал посланикът на САЩ Ерик Рубин и министърът на правосъдието Цацка Цачева.
„Започнаха консултациите, съобразно чл. 20 от Договора между България и САЩ за екстрадиция. Консултациите са водени от една страна от представители на Департамента за правосъдие на САЩ и американски прокурори и представители на Министерството на правосъдието и прокурори от ВКП. Първият резултат е налице. Съобразно действащия договор, чл. 11, в неотложни случаи всяка от молещите страни, може да поиска временно задържане за срок до 60 дни. Както е известно, към момента такова задържане е било поискано по отношение на българския гражданин Желяз Андреев и то е било отказано от Добричкия окръжен съд. В същото време обаче, на същите основания, за още четирима български граждани такова искане е направено и към настоящия момент прокуратурата не е пристъпила към неговото изпълнение”, добави Цацаров.
Сотир Цацаров каза, че в резултат на проведените разговори, американската страна ще приеме, че не се касае за неотложен случай.
„Няма да се пристъпва към задържането на лицата. Вторият етап е свързан с това, че в определен срок при така направените искания, би следвало да пристигнат и искания за екстрадиция по същество със съответни придружаващи документи”, обясни главният прокурор.
И добави, че за да бъде България съвсем открита пред американската страна, властите са изложили всички свои съображения.
Припомняме, че на 7 април Желяз Андреев бе задържан от полицията в Добрич заради искането за екстрадиция.
От май 2013 г. до април 2016 г. той е бил служител в отдел „Продажби“ в българския офис на американската компания AW Tronics.
Той е осъществявал продажби на авиационни части на авиокомпании, сред които и на сирийската авиокомпания „Сириан еър“.
Защитата на Андреев твърди, че той не е подозирал, че тези сделки са в нарушение на ембаргото, наложено от САЩ на Сирия. Българинът е бил назначен на трудов договор по българското трудово законодателство в компания, регистрирана в България. Централният офис на фирмата е в САЩ.
Той никога не е уведомяван, че работи по чуждо законодателство. Не е минавал и инструктаж за стоките с възможна двойна употреба.
Освен това Желяз не е подбирал сам и клиентите, които е обслужвал от позицията си на „Продавач интернет търговия“, което е най-ниското ниво в йерархията на отдел „Продажби“ на компанията.
В крайна сметка съдът в Добрич отказа да го задържи под стража. Аргументът бе, че липсват достатъчно данни за извършено престъпление, а и няма опасност той да се укрие.
По-късно властите в САЩ изпратиха искане за екстрадиция и за други четирима българи, работили в същата фирма. Цацаров отказа да ги арестува, позовайки се на решението на съда в Добрич за Желяз Андреев.