Френският президент Еманюел Макрон тръгва днес на изключително важна обиколка. Тя може да се определи като – „Не на разделението на малки и големи в Европейския съюз“. В рамките на три дни лидерът ще посети Австрия, Румъния и България в търсене на съюзници за реформите на Стария континент, пише bloomberg.com.
Основната тема, на която ще наблегне, е пазарът на труда – евтината работна ръка и наемането на служители от други държави. Във Франция той често среща критики по темата, тъй като се наемат работници от източноевропейски страни с ниски заплати, които идват във Франция, за да изпълняват задачи, за които местните биха искали доста по-високо заплащане. Има около 300 000 такива работници във Франция и те предлагат на работодателите значителни икономии. Минималната заплата във Франция е около 1 480 евро.
Директивата за командированите работници позволява на европейските фирми да изпращат свои работници в други страни от ЕС с договори, които ги задължават да гарантират само минималното заплащане на приемащата страна. Макрон казва, че предложението на Европейската комисия в заплащането на работниците да влизат и предвижданите в приемащата страна допълнителни възнаграждения и договорите им да са за срок не повече от две години не е достатъчно.
Проблемът с командированите работници в Европа е безспорният приоритет за Франция. Макрон търси спешно съмишленици за рязко ограничаване на нелоялната, според него, конкуренция и на измамите.
Днес в Залцбург Макрон се среща с канцлера на Австрия и с лидерите на Словакия и Чехия. Утре в Букурещ ще разговоря с президента и с премиера на Румъния, а в петък идва във Варна, където ще обсъди важните теми с президента Румен Радев и с премиера Бойко Борисов.
Няколко дни по-късно реформите в еврозоната, сътрудничеството в отбраната и имиграцията ще са на дневен ред, когато Макрон ще е домакин на среща с лидерите на Германия, Испания и Италия в опита си да засили водачеството на Франция в Европа.
Докато Макрон е на турне из Европа, френският социален министър Мюриел Пенико е в последни разговори със синдикатите и бизнес лобитата относно промени в трудово-правните норми с цел компаниите да могат да намаляват персонала си по по-лесен начин. Промените в правилата ще бъдат публикувани в края на август, точно когато повечето служители се завръщат от лятната ваканция, за да направят възможно изпълнението през септември.