Европейската комисия
На снимката: Европейската комисия

Европейската комисия предлага нов механизъм за защита на бюджета на ЕС от финансови рискове, свързани с всеобщи слабости в прилагането на принципите на правовата държава в държавите членки. Предложените нови инструменти ще позволят на Съюза да спре, намали или ограничи достъпа до финансиране от ЕС по начин, който е пропорционален на естеството, тежестта и обхвата на слабостите в прилагането на принципите на правовата държава. Такова решение ще се предлага от Комисията и ще се приема от Съвета чрез гласуване с обратно квалифицирано мнозинство.

С този елемент от предложените днес първи идеи на Европейската комисия за новия дългосрочен бюджет за периода 2021-2027 г. вече официално е предложен за дебат и одобрение или отхвърляне механизъм за поставяне спазване върховенството на закона като принцип за защита на средствата на европейските данъкоплатци.

Фактът, че за одобряване на своеобразните санкции срещу страни нарушители ще е нужно квалифицирано мнозинство, означава, че ако техен обект са критикувани страни като Унгария, Полша или България, техните правителства няма да могат да блокират вота, дори ако съберат подкрепата на няколко съмишленици.

„Ще обезпечим доброто финансово управление чрез първия по рода си механизъм за принципите на правовата държава. Това е начинът да действаме отговорно с парите на нашите данъкоплатци. Сега са наред да действат Парламентът и Съветът. Убеден съм, че трябва да се стремим да постигнем споразумение преди изборите за Европейски парламент следващата година“, заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в разпространеното официално съобщение.

Официално Комисията предлага и вноските на отделните страни-членки да се увеличат зарад Брекзит. До момента всяка една от 28-те държави внася годишно по 1% от БВП в бюджета на ЕС. През следващия бюджетен период делът ще бъде 1.11%. По този начин дългосрочният бюджет ще бъде на стойност 1.135 трилиона евро поети задължения (по цени от 2018 г.) за периода от 2021 г. до 2027 г. За да бъдат финансирани нови и неотложни приоритети, настоящите нива на финансиране ще трябва да бъдат увеличени, пише в съобщението на Европейската комисия.

Освен това се предлага да бъдат съкратени средствата за земеделие, както и кохезионните фондове с 5%.

„Тези политики ще бъдат модернизирани, за да осигурят възможността да изпълняваме нови приоритети. Например Кохезионната политика ще има все по-голяма роля при подкрепата на структурните реформи и дългосрочната интеграция на мигрантите“, се казва в съобщението на ЕК.

Според документа в момента фондовете са насочени към прекалено много програми и инструменти, затова се предага те да бъдат редуцирани, а средствата да се насочат към приоритетните области. Програмите ще бъдат съкратени от над 58 до 37.

Ще бъдат укрепени инструментите за борба с миграцията и действията в условия на криза. Ще бъде създаден нов резерв, който да се бори с непредвидени ситуации в сферата на сигурността и миграцията.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук