Огнян Минчев
Огнян Минчев

Това правителство е призвано да сложи ако не край, то поне спирачка на институционалната криза. Ако не бъде преодоляна чрез спешни решения, включително и с мнозинство, което предполага конституционни промени, можем да наблюдаваме преход не просто от политическа към институционална криза, но от институционална към конституционна криза. Което ще има драматични последствия за демократичното бъдеще на България.

Това заяви пред БНР политологът Огнян Минчев.

„Създаването на това правителство беше изключително трудно и драматично, преди всичко поради факта, че в продължение на 3 години ние навлизахме все по-дълбоко в политическа криза, която премина в институционална криза. Измеренията на институционалната криза започнаха с това, че едно управление – служебното управление – което е предвидено да бъде краткотраен преход между един и друг парламентарен мандат, се превърна почти в норма на управление на страната. Несъгласието и конфликтът между основните политически сили доведоха дотам, че на практика политическата криза се превърна в институционална криза, засягаща и други клонове на властта. Навлязохме и в криза на съдебната власт с конфликтите по повод приоритета за освобождаване на главния прокурор. Този приоритет няма само личен харатктер, а е приоритет, който се отнася до цялостния статут и цялостната рамка на функциониране на съдебната власт“, обясни Минчев.

Политологът коментира и връчването на мандата днес:

Този път той (Радев, б.р.) не си позволи оценки, остана в рамките на процедурната лоялност. Не се ръкува с дошлите при него политици – това показва, че неговото отношение към изпълнението на мандата, независимо от променения тон, остава същото, като преди седмица“.

Отсъствието на Мария Габриел при връчване може да бъде обяснено с обстоятелството, че мандатоносителят е ПП-ДБ, предположи политологът и добави, че от процедурна гледна точка Габриел не е задължена да присъства. От съдържателна гледна точка обаче е очевидно, че има проблем в създаването на новия кабинет:

„Този проблем е дисбалансът в разпределението на портфейлите в кабинета между двете основни политически сили. От ПП-ДБ предпочетоха те да поемат цялата отговорност и да поставят свои хора на всички ключови позиции в правителството. Интересно е, че от страна на ГЕРБ се съгласиха с това и не поставиха условия за своето по-разширено участие. Това е в известен смисъл и опасно, защото при определена криза, свързана с това управление, отказът да се носи отговорност от едната страна може да направи това правителство допълнително по-крехко. Подобна опасност трябва да бъде взета предвид, когато оценяваме факта, че ПП-ДБ са с всички основни министри, с изключение на г-жа Габриел“.

Според Огнян Минчев този кабинет не може да разчита на 100 дни толерантност. Не може да разчита и на 1 ден толерантност. Той смята, че олигархичните кръгове на българското задкулисие в момента ще заемат враждебно отношение към основни дейности, които това правителство ще трябва да изпълнява:

„Конфликтът между това статукво, което се формира в резултат от трите години дълбока политическа и институционална криза, и новосъздаденото правителство от друга страна, ще бъде безмислостен и ще има много дълбоки измерения. Освен свързани с геополитическата ориентация на страната, ще има и много сериозни конфликти. Не непременно публични, а свързани с обстоятелството, че всички основни ключови олигархични фигури от задкулисието през последните 3 години се преориентираха, като напуснаха вече нефункциониращата властова ос между ГЕРБ и ДПС в полусянка и се групираха около президентската институция, защото президентът беше човекът, който беше новият център на власт“, обясни Минчев.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук