Великобритания може да предприеме поредица от едностранни антируски мерки. Повод за решението е отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в Солсбъри, съобщава „Гардиън“.
Лондон може да експулсира редица дипломатически лица, сред които и руския посланик.
Медията изтъква още, че Обединеното кралство може да замрази и активите на свързани с Кремъл руски олигарси и руски длъжностни лица, които не са в състояние да докажат произхода на придобитата си финансова собственост във Великобритания.
„Гардиън“ допълва, че не е изключено да бъдат въведени и по-строги мерки срещу онези руснаци, които са обвинени от британските власти за нарушаване на човешките права. Има вероятност страната да обяви Русия и за спонсор на тероризма.
При подобен сценарий на Москва ще бъде наложена забрана върху износа на оръжия, върху получаването на икономическа помощ, както и издаването на визи.
САЩ се съгласиха с Великобритания, че вероятно Москва стои зад покушението на бившия двоен агент на ГРУ Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия.
„Ние сме абсолютно уверени в британските следствени служби и в мнението им, че най-вероятно Русия е отговорна за атаката с нервно-паралитично вещество, която бе извършена в Солсбъри миналата седмица”, обяви държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън.
„Съгласни сме и че отговорните – както тези, извършили престъплението, така и онези, които са го поръчали – трябва да бъдат изправени пред последиците от действията си”, допълни той.
По-рано генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също изрази загрижеността на алианса относно нападението.
„Великобритания е наш високопоставен съюзник и този инцидент е от голямо значение за НАТО. НАТО поддържа връзка с британските власти по този въпрос“, заяви Столентеберг в изявление, разпространено от неговия офис.
Забележката и на двамата политици дойде, след като по-рано британският премиер Тереза Мей заяви, че е „много вероятно“ Русия да стои зад отравянето на един от бившите си шпиони – обвинение, което Москва отхвърли.
При драматичното ескалиране на дипломатическото напрежение, заради убийството на Скрипал и дъщеря му, Мей съобщи също така, че нервният агент, който ги е отровил, е военна разработка на Русия.
Изявлението на ръководителя на НАТО увеличава спекулациите, че Великобритания може да задействана процедурата по Член 5 от Вашингтонския договор, според който военното нападение срещу един член на Алианса представлява нападение срещу всички.
Дипломатическият конфликт идва и от факта, че практически всички спецслужби по света спазват неписан кодекс за неприкосновеност на бивши шпиони, които са били разменени. Това разкри в понеделник бившият директор на ФСБ и член на комисията в Държавната дума за безопасност и противодействие на корупцията Николай Ковальов.
„Действително съществуват такива устни договорености, неписани закони, които се спазват практически от всички разузнавателни служби в света, обясни той и добави, че семейството на агентите се смята за неприкосновено.
Това важи и за шпионите, които са били разменени.