Балонът е засечен над щата Монтана
Снимка: БТА

В петък огромен китайски балон на голяма височина прелетя над САЩ, предизвиквайки сериозни обвинения от страна на Пентагона за шпиониране на чувствителни военни обекти, въпреки категоричните отричания на Китай, предаде „Асошиейтед прес“. Държавният секретар Антъни Блинкен внезапно отмени пътуване до Пекин с висок залог, целящо намаляване на напрежението между САЩ и Китай.

Освен правителствената реакция, в социалните медии се появиха размити видеоклипове, в които хора с бинокли и телеобективи се опитваха да открият „шпионския балон“ в небето, докато той се насочваше на югоизток над Канзас и Мисури на височина 18 300 метра.

По-рано той е бил забелязан над Монтана, където се намира едно от трите американски ядрени ракетни силозни полета във военновъздушната база Малмстрьом, съобщиха представители на отбраната.

По-късно в петък Пентагонът потвърди съобщенията за втори балон, летящ над Латинска Америка. „Сега преценяваме, че това е още един китайски балон за наблюдение“, заяви в изявление бригаден генерал Пат Райдър, прессекретар на Пентагона, като отказа да предостави допълнителна информация, например къде е бил забелязан, пише изданието.

Всъщност САЩ са следили първия балон поне от вторник, когато президентът Джо Байдън е бил информиран за първи път, заяви пред репортери прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер. Според трима американски служители Байдън първоначално е бил склонен да нареди балонът за наблюдение да бъде свален от небето, а високопоставен служител в областта на отбраната заяви, че САЩ са подготвили изтребители, включително F-22, които да го свалят, ако получат заповед.

Длъжностните лица, които говориха при условие за анонимност, за да обсъдят вътрешните обсъждания, заявиха, че министърът на отбраната Лойд Остин и генерал Марк Мили, председател на Обединения комитет на началник-щабовете, категорично са посъветвали Байдън да не сваля балона, предупреждавайки, че неговият размер – колкото три училищни автобуса – и значително тегло биха могли да създадат достатъчно голямо поле от отломки, което да застраши американците на земята. Пентагонът също така преценил, че след неуточнени мерки от страна на САЩ възможността балонът да разкрие важна информация не е голяма, пише АП.

Това не е първият случай, в който китайски балони за наблюдение са били проследявани над територията на САЩ, включително поне веднъж по време на управлението на бившия президент Доналд Тръмп, твърдят служители.

Отмяната на пътуването на Блинкен стана въпреки твърдението на Китай, че балонът е бил просто „дирижабъл“ за метеорологични изследвания, който се е отклонил от курса. Пентагонът отхвърли това – както и твърдението на Китай, че балонът не е бил използван за наблюдение и е имал само ограничени навигационни способности.

Блинкен, който трябваше да отпътува от Вашингтон за Пекин късно в петък, заяви, че в телефонен разговор е казал на висшия китайски дипломат Ван И, че изпращането на балона над САЩ е „безотговорна постъпка и че решението на Китай да предприеме това действие в навечерието на моето посещение е в ущърб на дискусиите по същество, които бяхме готови да проведем“.

Министерството на външните работи на Китай заяви в изявление в събота сутринта: „Всъщност САЩ и Китай никога не са обявявали каквото и да било посещение. Това, че САЩ са направили подобно съобщение, е тяхна лична работа и ние уважаваме това“.

След като преминава покрай чувствителните военни обекти в Монтана, балонът се придвижва на югоизток над централната част на САЩ през деня и се очаква да остане във въздушното пространство на САЩ в продължение на няколко дни, съобщиха официални лица.

Това събитие нанесе нов удар върху и без това обтегнатите американско-китайски отношения, които от години са в низходяща спирала заради множество проблеми. Все пак американските служители заявиха, че дипломатическите канали остават отворени, а Блинкен заяви, че е готов да пътува до Китай, „когато условията го позволяват“.

„Продължаваме да вярваме, че е важно да имаме отворени линии за комуникация“, каза той.

Байдън отказа да коментира въпроса, когато бе запитан по време на икономическо събитие. Двама вероятни претенденти за преизбиране през 2024 г. – Тръмп и Ники Хейли, бивш губернатор на Южна Каролина и посланик на ООН, заявиха, че САЩ трябва незабавно да свалят балона.

Няколко републикански конгресмени казаха същото, а редица упрекнаха администрацията, че е „позволила“ навлизането на балона.

„Идеята, че комунистически Китай има шпионски балон, насочен към военновъздушната база „Уайтман“ в Мисури – домът на бомбардировача „Стелт“ – е абсолютно невероятна“, заяви сенаторът Ерик Шмит. „Никой американец не трябва да приема това. Аз не приемам“.

Жан-Пиер не хвърли светлина върху причините, поради които администрацията е изчакала до четвъртък, за да оповести опасенията си.

Райдър, прессекретарят на Пентагона, отказа да каже в петък дали има нови съображения за сваляне на балона. Той заяви, че в момента той не представлява заплаха.

Райдър заяви, че балонът е маневрен, а не зависи само от вятъра, и е променил курса си.

Що се отнася до пътуването на Блинкен, Жан-Пиер заяви, че дипломатическо посещение в Китай не е подходящо в такъв момент. Тя заяви, че „присъствието на този балон в нашето въздушно пространство … е явно нарушение на нашия суверенитет, както и на международното право и е недопустимо това да се случи“.

Служител на Държавния департамент заяви, че Блинкен и заместник-държавният секретар Уенди Шърман са протестирали пред високопоставен служител в китайското посолство в сряда, ден преди Пентагонът да обяви откриването на балона.

Дългоочакваните срещи на Блинкен с високопоставени китайски служители се разглеждаха и в двете страни като възможен начин за намиране на общи позиции в момент на сериозни разногласия по отношение на Тайван, правата на човека, претенциите на Китай в Южнокитайско море, Северна Корея, войната на Русия в Украйна, търговската политика и изменението на климата.

Въпреки че пътуването, за което Байдън и китайският президент Си Дзинпин се договориха през ноември на среща на върха в Индонезия, не беше официално обявено, през последните дни официални лица и в Пекин, и във Вашингтон говореха за предстоящото пристигане на Блинкен за срещите в неделя и понеделник.

В изявление китайското външно министерство заяви, че балонът е бил граждански дирижабъл, използван главно за метеорологични изследвания, пише АП. То заяви, че дирижабълът е имал ограничени възможности за „самоуправление“ и „се е отклонил далеч от планирания си курс“ поради ветровете.

„Китайската страна съжалява за непредвиденото навлизане на дирижабъла във въздушното пространство на САЩ поради форсмажорни обстоятелства“, се казва в изявлението, като се цитира правен термин, използван за обозначаване на събития извън нечий контрол.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук