Спортната редакция на британското издание „Гардиън“ избра 11 играча в схема 4-3-3, които станаха част от така наречения „отбор на турнира“. Той включва трима играчи от изненадващия полуфиналист Мароко и един от Англия. Ето кои са те:
Вратар: Еми Мартинес (Аржентина)
В крайна сметка Мартинес е този, който стигна до големия финал и се нареди до победителите. Сред постиженията му се отличават спасяването в последния момент срещу Австралия, героичните дузпи срещу Франция и Нидерландия и спасяването на топката, запратена от Рандал Коло Муани в последната минута на продълженията на финала.
Десен бек: Ашраф Хакими (Мароко)
Той присъства отчасти заради онази незначителна победа от дузпа срещу Испания. Но също и за отличната защита и авантюристичните му нападения. На това световно първенство, нито един десен бек не беше по-добър от Хакими, който дори принуди Франция да смени тактиката си за полуфинала. Мароко разполага със силен коз в ръкава си.
Централен защитник: Джон Стоунс (Англия)
Едно признание: Стоунс фигурира тук, защото е погрешно да има толкова много мароканци, колкото аржентинци. И все пак той имаше много силен турнир – беше спокоен и класен за Англия, която запази три чисти мрежи в пет мача и се представи много добре срещу Франция.
Централен защитник: Йоско Гвардиол (Хърватия)
Най-добрият централен защитник в състезанието е предопределен за величие. Лесно е да се разбере защо Челси иска да го привлече. Не се заблуждавайте от трудната му среща с Лионел Меси, заслужава си да се спомене начина, по който 20-годишният младок разчита играта, прихващанията, твърдостта му и увереността с топката.
Ляв бек: Нусаир Мазрауи (Мароко)
Изненадващо трудно е да се намерят кандидати за ляв бек. Рафаел Герейро? Не точно. Тео Ернандес? Не и след представянето му срещу Аржентина и Англия. Така че трябва да е Мазрауи. Единственият му минус е, че се контузи преди четвъртфиналите. Преди това 25-годишният футболист на Мароко беше изключителен.
Централен халф: Софиян Амрабат (Мароко)
Той е движещата сила на брилянтните аутсайдери на Уалид Реграги. Амрабат никога не спираше да бяга, никога не спираше да оказва натиск и направи битката на турнира с Килиан Мбапе. Играта му може да убеди Тотнъм да поднови интереса си към играча на Фиорентина.
Централен халф: Алексис Мак Алистър (Аржентина)
На този пост можеше да бъде Джуд Белингам, който беше сензационен в повечето мачове на Англия. Можеше да бъде и Лука Модрич, който помогна на Хърватия да достигне третото място. Но видяхте ли колко красиво Мак Алистър претегли последната си топка за гола на Анхел Ди Мария във финала? Така разкри, че притежава спокойствие и качество за най-голямата футболна сцена.
Централен халф: Антоан Гризман (Франция)
Беше жалко, че Гризман падна под очакванията на финала. Не приличаше на себе си. Той е толкова умен играч и блестеше в нова роля на номер 10, особено когато разбалансира Англия. Младите таланти трябва да се учат от неуловимите позиции, които Гризман заема и ефективността на резултатите му.
Дясно крило: Лионел Меси (Аржентина)
Да!!! Да!!! Да!!!
Централен нападател: Хулиан Алварес (Аржентина)
Шампионите бяха много по-динамични, след като замениха Лаутаро Мартинес с Алварес. Нападателят на Манчестър Сити работеше неуморно с топката, успя да се справи с тичането на Меси и отбеляза четири гола. Така се нареди сред една от пробивните звезди на Световното първенство.
Ляво крило: Килиан Мбапе (Франция)
Потресаващо е, че той вкара хеттрик срещу Аржентина и въпреки това се оказа на губещата страна. И че завърши с осем гола. И че е отбелязал 12 гола на две световни първенства. И че има четири гола в два финала. И че днес навършва едва 24 години. Страхотен!
Треньор
Лионел Скалони (Аржентина)
Резерви:
Доминик Ливакович (Хърватия), Боно (Мароко), Науел Молина (Аржентина), Ромен Саис (Мароко), Кристиан Ромеро (Аржентина), Маркос Акуня (Аржентина), Лука Модрич (Хърватия), Джуд Белингам (Англия), Енцо Фернандес (Аржентина), Букайо Сака (Англия), Азедин Унахи (Мароко), Джамал Мусиала (Германия), Коди Гакпо (Холандия), Хари Кейн (Англия), Анхел Ди Мария (Аржентина).
Текстът е публикуван в „Гардиън“, преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.
Още спортни новини – четете тук