Теменужка Петкова
на снимката: Министърът на енергетиката Теменужка Петкова

Министърът не енергетиката Теменужка Петкова обяви на брифинг в Министерския съвет, че частната компания, която ще изгради втората атомна централа „Белене“, ще бъде избрана след процедура с девет етапа.

По решение на парламента конкурсът за избор на стратегически инвеститор трябваше да е готов до 31 октомври.

Макар че досега министърът твърдеше, че инвеститор може да бъде избран в началото на 2019-та, днес тя каза, че това може да стане най-рано след една година, а резултатът от конкурса ще е структуриране на компания за изграждането на централата, в която освен частният инвеститор ще участва държавата.

Министърът обясни, че в нея могат да се включат и големи енергийни консуматори, които да придобият миноритарен дял или да подпишат договори за изкупуване на енергия от бъдещата централа.

На първия етап от нея ще бъде изпратена покана за заявяване на интерес към проекта.

Петкова каза, че до момента има писмени заявки за интерес от три компании – китайска, френска и корейска.

Министърът добави, че сред поканените за участие в конкурса ще бъде и руското дружество „Росатом“, която е конструктор на централата.

Във вторият етап от конкурса заинтересуваните дружества ще трябва да подадат заявления за участие.

След разглеждането им ще бъде изготвен списък с кандидатите, до които ще се изпрати обвързваща оферта.

След това фирмите ще трябва да подпишат заявления за конфиденциалност, за да получат пълен достъп до информацията за проекта.

После ще бъдат изпратени покани за представяне на обвързващи оферти на потенциалните инвеститори.

Те ще бъдат разгледани от комисията по избор на инвеститор.

На следващия етап тя ще води преговори с преминалите този етап инвеститори.

На последната фаза трябва да бъде подписан и договор с избраната компания, ако има такава, обясни Петкова.

Междувременно държавата ще учреди дъщерна компания, в която да бъдат обособени активите и пасивите на АЕЦ „Белене“.

С решението за одобряване на процедурата за избор на стратегически инвеститор правителството на Бойко Борисов приема поредна крачка към осъществяване на проекта, който беше прекратен през март 2012 г. с решения на първия кабинет на Борисов и на Народното събрание.

В края на лятото през 2016-та НЕК – досегашен собственик и инвеститор в проекта, бе осъдена да плати 1.2 млрд. лв. и стори това през декември, налетите пари в ядрения проект надхвърлиха 3.5 млрд. лв. НЕК се сдоби и с ядрено оборудване, за което правителството не може или не иска да намери купувач, но на значително по-ниска от платената цена.

Това накара кабинета да провери дали може да намери стратегически партньор, заради което и се подготвя сегашната процедура.

Припомняме, че първото правителство с премиер Бойко Борисов и парламентът спряха строителството на АЕЦ „Белене” през март 2012г. Шест години по-късно отново правителство с министър-председател Бойко Борисов възобновява строителството на централата, въпреки все още съществуващата забрана от парламента.

От думите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова днес стана ясно, че три компании имат интерес – корейска, френска и китайска.

Истината е, че досега публично интереса си е обявила само Китайската държавна ядрена корпорация. Преди няколко месеца неин представител каза, че кандидатът ще повдигне въпроса за получаване на вид държавна подкрепа за проекта. Това обаче противоречи на обявените от правителството намерения АЕЦ „Белене“ да не получава нито държавно финансиране или кредит, нито дългосрочен договор за изкупуване на произвежданата електроенергия, които в сряда бяха потвърдени, коментират анализатори.

От руската „Росатонм” досега не са се ангажирали с участие като акционери в проекта. Декларираната готовност за продължаване на проекта от страна на „Росатом“ е като строител или като кредитор.

От френската „Фраматом“, за която също се твърдеше, че иска да става акционер, през лятото обявиха, че интересът им към проекта е само като доставчик на допълнително оборудване.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук