В първите дни на новата година служебното правителство, оглавявано от Димитър Главчев, внесе промени в Закона за защита на класифицираната информация, които са меко казано спорни.
Служебното правителство, което има за основно конституционно задължение да осигури провеждането на честни и прозрачни избори, сега е напът да наложи близки до тоталитарните практики.
С промени в ЗЗКИ се предлага защитата на класифицираната информация да отпадне, едва когато вече не са налични основанията за нейната защита. С други думи – за неопределен срок от време.
Според сега действащия закон, а и според утвърдената практика в редица демократични държави, има определени срокове за защита на информацията. Те варират от 6 месеца за служебната тайна до 30 години за гриф „Строго секретно“, като тези срокове могат да бъдат удължавани само веднъж и с не повече от размера на срока на първоначалното засекретяване.
Това на практика означава, че държавните тайни у нас могат да имат максимален срок на защита до 60 години.
Към момента службите избягват изпълнението на ЗЗКИ, според който за задължени да предават в Държавния архив документи, които са с изтекъл гриф за сигурност. Това става след събиране на специална комисия, която определя значимостта на определената информация за изследователски цели. Ако тази информация няма подобна стойност, тя може да бъде унищожена.
На практика с промените в закона правителството се опитва да узакони практиката, при която документи, достигнали своя предел в периода за засекретяване, не виждат бял свят и остават скрити за обществеността.
В мотивите към промените на закона е записано, че:
Настоящият проект на Закон за изменение и допълнение на ЗЗКИ (ЗИДЗЗКИ) отчита спецификите на определени категории КИ, която поради своята особеност е необходимо да бъде защитавана за по-дълъг период от време от нормативно установените срокове, като е възможна и обратната хипотеза. В тази връзка е направено предложение КИ да бъде защитавана до отпадане на основанията за нейната защита. По този начин ще се създадат достатъчно гаранции за защита на КИ.
На практика не се уточнява какви са тези „определени категории“ класифицирана информация и защо само заради тях се налага поголовно засекретяване на всякакви документи в държавата за неопределен период от време.
В същото време с промените в закона се дава възможност вицепрезидентът да получава достъп до класифицирана информация, без за това да е необходимо преминаване на проучване за надеждност.
Служебно „превземане“ на общини
В същото време в текстовете е заложена „бомба“ в преходните и заключителните разпоредби, които касаят кметовете. Към основанията за отстраняване от длъжност за тях е прибавена и несъвместимостта им за достъп до класифицирана информация.
Това на практика означава, че ако текстовете бъдат приети, много от настоящите кметове на населени места и общини ще „изгърмят“, ако в двумесечен срок от влизането им в сила не подадат документи за проучване за надеждност. На практика с тези текстове местните управници са задължени да минат подобна процедура, тъй като според ЗЗКИ, който действа в момента, те подлежат на подобна проверка.
В същото време обаче кметовете невинаги работят с класифицирана информация и затова не са задължени да минават подобни проверки.
Ако текстът влезе в сила и кметове на общини и населени места бъдат свалени от постовете им, това ще наложи провеждането на предсрочни местни избори по места.
Подобна мярка е насочена и срещу избирателните права на гражданите, тъй като те са гласували за определен кандидат за кмет, който след това по „служебен“ път може да бъде отстранен.
В същото време подобен механизъм може да бъде използван и за „държане на къса каишка“ на кметове, тъй като проучването за надеждност и за достъп до класифицирана информация включва данни за техните близки и роднини, за дейността, с която те се занимават, имуществото, което имат и под.