Европейският съюз определи 14 страни, чиито граждани ще имат разрешение за влизане в общността от 1 юли. Това са държави, които в момента се считат за безопасни. Сред тях не са САЩ, Бразилия и Китай, съобщава Би Би Си.
Според дипломати Брюксел е готов да прибави и Китай ако правителството в Пекин предложи реципрочна сделка за пътуващите граждани от Европейския съюз.
Кои са безопасните страни?
В настоящия „безопасен“ списък, който вероятно ще бъде променян, са Алжир, Австралия, Канада, Грузия, Япония, Черна гора, Мароко, Нова Зеландия, Руанда, Сърбия, Южна Корея, Тайланд, Тунис и Уругвай.
Гражданският контрол в ЕС вече беше премахнат за гражданите на общността, пътуващи вътре в блока, напомня Би Би Си.
Правилата за гражданите на Великобритания са регламентирани в споразумението за Брекзит. Според него жителите на Обединеното кралство все още се третират като граждани на ЕС и това ще е така до края на преходния период за Brexit, който изтича на 31 декември.
В момента Великобритания договаря „въздушни мостове“ с няколко държави-членки на ЕС, така че коронавирусът да не блокира напълно летните ваканции – най-натовареният сезон в Европа за туризъм, в който работят милиони хора, пише Би Би Си.
Разединение в общността заради списъка
Днес трябва официално да бъде обявен окончателния списък със страните, които се определят за безопасни и чиито граждани ще могат да влизат в общността.
По време на изготвянето му имаше разединение сред страни, като Испания – които от една страна искат ръст в туризма, но предпочитат и да запазят безопасността на гражданите си, защото са били сериозно засегнати от Covid-19 – и други държави като Гърция и Португалия, които зависят от туризма, но са по-малко засегнати от вируса.
„Може би на пръв поглед , че би било съвсем просто, да се прецени кои страни извън ЕС могат да се считат за „безопасни“. Но се оказва, че това е мъчителен процес, който смесва политиката и икономиката от една страна и общественото здраве – от друга”, коментира Катя Адлер, редактор в Би Би Си.
Държави като Германия и Испания, които бяха сериозно засегнати от разпространението на заразата искат да играят на сигурно. Те настояха за по-къс списък със страни, които наистина имат ниски нива на зараза, добро здравно обслужване и надеждни здравни данни.
Но Гърция и Португалия имаха други идеи. Загрижени да засилят своите икономики след затварянето по време на извънредното положение те искаха възможно най-много страни да влязат в списъка.
Тогава дойде идеята на Франция, която настоя за реципрочност. Ако държава, която не е членка на ЕС, възпрепятства полетите от страни от общността, аргументира се Париж, тя не трябва да се включва в списъка.
Очаква се списъкът да бъде преразглеждан на всеки две седмици, така че САЩ могат да бъдат добавени по-късно.
Отваряне на границите със страните от Западните Балкани
По-рано този месец Европейската комисия също подчерта, че отварянето на границите с държави извън ЕС в Западните Балкани е приоритет от 1 юли. Въпреки това Хърватия заяви миналата седмица, че остава в сила 14-дневната карантина за влизащите от Сърбия, Косово, Босна и Северна Македония заради увеличение на броя на случаите с коронавирус в тези държави.