Озоновата дупка през 2019 г. достигна най-ниското си ниво от 1982 г. поради изключително високите температури в стратосферата, регистрирани през тази година. Това обаче не може да се нарече последица от изменението на климата, заяви Андрей Кисельов, водещ изследовател в Главната геофизична обсерватория в Русия.

Учените от НАСА също отбелязаха рекордно намаляване на размера на озоновата дупка над Антарктида през септември тази година. Освен това дупката запази минималните си стойности през октомври, въпреки че обикновено по това време наблюдателите регистрират увеличение на нейния размер.

На фона на тези данни имаше съобщения, че изменението на климата допринася за намаляване на озоновата дупка, което поставя под съмнение ефективността на Монреалския протокол, според който страните се съгласяват, че причината за дупката е създадена от човека, и се съгласиха да забранят емисиите на фреон.

През септември 1974 г. американското списание Science доказва: аерозолите унищожават озоновия щит на Земята. Паническото настроение възникна веднага и се засили, след като британците откриха озонова дупка на 1000 км в Антарктида. Дупката растеше.

Възстановяването на озоновия слой в по-голяма степен трябва да бъде свързано с успеха на Монреалския протокол, който ще спре промишлените емисии на фреони в атмосферата – основният антропогенен фактор в унищожаването на озоновия слой.

Киселев припомни, че има три причини за растежа на озоновата дупка.

„Циркуполарният вихър ограничава достъпа на богат на озон въздух от по-северни до южни ширини; освобождаването на фреони в атмосферата и специфични разнородни реакции. Тази година поради увеличаване температурите в стратосферата не се образуват облаци, които съдържат тези частици, тъй като те се образуват при много ниски температури от -80 -85 градуса.“, обясни ученият.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук