Уважаеми г-н председател, уважаеми дами и господа народни представители,
Първо искам да приветствам тези млади хора, които са горе на балкона и наблюдават този дебат. И съм убеден, че си правят правилните изводи за това какво е то популизъм и какво е реални политики, които могат да бъдат представени от народните представители към българското общество.
Този дебат трябваше да бъде много по-продуктивен. Този дебат да бъде действително сблъсък на политики, а не на популизъм и на това, което са свикнали да правят от Българската социалистическа партия. За голямо съжаление, тези, които смятаха, че ще бъде отнет гласа на опозицията…Радвам се, че г-жа Корнелия Нинова се върна отново в пленарна зала, защото тя досега отсъстваше от този дебат, който тя настояваше да се проведе точно тук по това време. Когато говорим за политики, нека все пак да казваме какви са параметрите днес и когато са имали възможност да управляват дадени политически сили са могли да го реализират и да го направят. Защото темата, която провокира сериозно обществено неодобрение, беше изказване на вицепремиера Валери Симеонов. Да, действително, както премиера, както и самият той, както и всеки от нас казваме, че подобни изпуснати думи не трябва да си позволяват българските политици и той ще понесе своята отговорност с волеизявлението да се оттегли от вицепремиерския пост и той го прави само и единствено, воден от национални интереси, и от обществения интерес, за да можем действително да свалим това напрежение, което има днес в обществото, което създава допълнителна хранителна среда за опозицията да се възползва от подобни неща.
Но не мога да разбера кога БСП са искрени и кога не са, защото, колеги от БСП, аз си спомням думите, които бяха казани от ваш депутат и то в предизборна кампания: „С друга група ченгета от Държавна сигурност крояхме планове как да измъчим нечий дядо”.
Това го казва този млад депутат, който днес излезе и каза, че той няма нищо общо с миналото и няма защо да носи тази отговорност. Но призива, който беше отправен днес в пленарна зала, беше да почетем историята, защото когато четем историята можем действително да си вадим поуки и да не допускаме такива грешки. Той понесе ли отговорност за тези думи? Но той накърни много български граждани, които бяха потърпевши от режима на Държавна сигурност и от тоталитаризма, който ние всички искаме да не се връща.
Това, което направи депутат от левицата, да обиди всички български граждани и да каже, че 80% от тях са дебили… Искам да попитам, този народен представил понесе ли отговорност? Излезе ли, каза ли и извини ли се на българските граждани? Не се извини.
Искам да попитам народният представител, който излезе тук от трибуната на българския парламент и нарече всички български депутати – убийци, някой понесе ли отговорност за това?
Или много е добре да се скрием зад дадена тема, която е изгодна за опозицията и да можем да си я правим като опорна точка и да можем да атакуваме управляващите днес. Някой каза ли за всички тези неща? Нормално ли е човек, който в момента се разследва за пране на пари в особено големи размери и по-точно – за извършени финансови операции с парични средства, присвоени от вложителите в КТБ…
Тук единственият човек, който може да излезе и да вземе отношение, това е Вежди Рашидов, защото той имаше доходи, платил си е данъците за тях и си е внесъл тези пари в банка, за да може действително да разчита в неговите бъдещи години да си ги харчи и да се радва на това, което е успял да произведе през всичките тези години.
Но този народен представител, който се възползва точно от тези вложители, от тези български граждани и в момента БСП излизат и казват: „Кои сте вие да давате морални оценки за поведението на БСП? Ние искаме да сменим система”… Коя система? Която вие създадохте? Която вие използвахте? Която все още вие консумирате, защото това са реалните действия, които имат днес на българската правоохранителна система и правораздавателна, за да може действително да се търсят правата и да се защитят свободите на българските граждани.
Уважаеми колеги от ляво, това не е политика и не са политически тези, които може да използвате от пленарната трибуна. Това, което можем да ползваме от пленарната трибуна е когато говориме с факти за днешното управление и за това, което прави днешното мнозинство, заедно с „Обединени патриоти”. Няма да скрия от вас, че имаме различия. Няма да скрия от вас, че на моменти емоцията е много по-голяма от тези отношения помежду ни. Но нека да кажем, че имаме 4-годишна управленска програма и ние не сме направили нито едно отстъпление от поетите ангажименти към българските избиратели и това, което правим ежедневно, ежеседмично, ежемесечно и годишно.
Защото, уважаеми колеги, темата за хората с увреждания и майките, и техните деца…нека да си припомним какво направихте вие, докато имахте възможност да управлявате. Какво направи този народен представител, който днес се заиграва със страховете на тези хора и спекулира в публичното пространство, когато 2013 и 2014г. беше председател на Социалната комисия? Какво направи като предложение този народен представител, който днес взима и назидава всички останали?
Нека да си припомним само какви бяха цифрите към този момент за хората с увреждания, които осигуряваше републиканския бюджет: 189 милиона лева. 189 милиона лева.
2018г. точно това правителство и точно тази управленска програма дадоха възможност тези пари да бъдат 263 милиона лева, които са към настоящата година. И това, което прави това правителство, с това парламентарно мнозинство, с този Министерски съвет, тези пари да бъдат за следващата година, плюс 160 милиона. Уважаеми колеги, това 55% увеличение за 2019г. Това ли е лошата политика, която трябва да правим? Това ли е спорът, който трябва да водим и това ли е дебатът, който трябва да водим точно тук в пленарната зала?
И нека да погледнем какви бяха заплатите, какви бяха пенсиите, не в десетилетия назад. Говорим за 2013 и 2014-та година. И нека да казваме истината за всичко, което правихте в предизборния период 2013-та година, защото вие казвахте, че ще спрете пенсионната реформа. Вие бяхте против тази пенсионна реформа и когато имахте възможност да управлявате, вие излязохте и казахте: „Извинявайте, това беше за предизборния период, сега вече говорим, че ние управляваме и ние само ще я замразим с една година, но няма да я променяме.”
И това, което направихте 2013-та, 2014-та… 2014-та пенсиите бяха вдигнати с 2,7%. Само да напомня, че за 2019-та това увеличение ще бъде 5,8.
Уважаеми колеги от БСП, минималната пенсия колко лева беше? 154 лева. 161 лева беше пенсията в началото на управленския мандат на сегашното правителство. И това, което ние договорихме с „Обединени патриоти” при подписването на коалиционното ни споразумение е да има първи задължителни стъпки, за да може действително да дадем някакъв тренд за увеличаване доходите на най-ниските пенсии, които получават българските пенсионери. И нека да кажем, че още първия месец, това увеличение беше от 161 на 180, втората стъпка беше на 200 лева, която получават за 2018-та година, а от 2019-та тя ще бъде 207-217, увеличението, което се очаква да стане в средата на годината.
Уважаеми колеги от БСП, нека да говорим колко беше минималната заплата във вашия управленски мандат само преди 2-3 години. Знаем, че 2014г. вие имахте възможност да увеличите минималната заплата от 310 на 340, говорим за увеличение с 30 лева. Нека да припомним какъв е ангажиментът на днешното правителство и на днешното парламентарно мнозинство, по което нямаме никакви различия с „Обединени патриоти” – това е да увеличаваме ежегодно минималната работна заплата и, разбира се, от добрите политики, които правим в секторите, да увеличаваме и средната работна заплата.
И това, което направихме е да може действително днес да говорим за 510 лева минимална заплата, за 2019-та година да бъде 550, а в края на управленския мандат, тя да стане 650.
Ето това са поетите ангажименти, които са разписани в управленска програма и по тези пунктове можем да спорим постоянно с вас, колеги от БСП.
Имаме средна работна заплата 2014-та година 828 лева. Имаме средна работна заплата към настоящия момент 1117 лева. Имаме поет ангажимент в края на управленския мандат тя да стане 1500 лева.
Благодаря на всички тези, които действително в пленарна зала участват активно в дебата. Участват активно в дебатите, които водим, по всеки един законопроект и тук, разбира се, от всички, които днес са в пленарна зала, които не са участвали в управление, това е политическа сила „Воля”. И точно затова те имат и своята принципна позиция, някой път имат различия с управляващото мнозинство по секторни политики, но показват много ясно политическия си ангажимент към техните избиратели, че интересите на страната, защитата на обществените интереси, на националните интереси, са по-важни отколкото междуличностните пристрастия на всеки един от тях.
Това, което мога да ви кажа, уважаеми колеги, е, че с днешния дебат вие не спечелихте нищо и това, че искахте да отсъствате от него, при призива, който направи председателя на парламента, дали някой иска да се изказва, имаше пълно мълчание и никой не искаше да вземе думата. Когато обаче беше изчерпан дебатът, защото имаше само изказване на един народен представител от левицата, тогава всъщност, единственото, което можехте да направите и което правите перфектно, и брилянтно – да предизвиквате конфликти, да предизвиквате скандали и да търсите, че това е единственото, което може да ви крепи на повърхността…Не, това ще ви срине в следващия момент, когато отидете на избори, защото имаме европейски избори, имаме местни избори 2019г., тогава ще видим каква ще бъде оценката на българските избиратели по реално свършените политики и обещанията, които са давани по време на предизборната кампания.
Защото партия ГЕРБ е може би единствената, която е участвала в управление през всичките тези 29 години и е защитавала интересите на българските граждани, и е говорила за стабилност, и това ще го покажем и с приемането на бюджета за 2019г., защото ще увеличим разходите с 5,5 млрд., за да можем действително да дадем повече пари за образование, защото българските учители се нуждаят от по-достойно заплащане и ние правим тази политика, защото тя е разписана точно в управленската ни програма. И за 2019-та година увеличението в сферата на образованието ще бъде 20%, в сферата на останалите бюджетни сектори ще бъде 10%.
Уважаеми колеги, това е, което правим и го правим не за да увеличим дефицита на страната, а за да запазим дефицита 0,5, което действително дава една стабилност и да имаме резерв в хазната, за да можем действително да се подготвяме за трудни времена, ако идва криза в световен и европейски мащаб.
Колеги, когато имаме важни политически решения, които трябва да се взимат в българския парламент и когато имахме възможността да имаме служебно правителство, което е в едноличното управление на президента Радев, ние видяхме какво може да прави той.
Да отидем в една спирала на нестабилност, една спирала за взимане на еднолични политически решения и за определянето на определени конкурси с определени изпълнителни, елиминирайки всички останали.
Какво направи българският парламент? Какво направихме всички ние, които участвахме в този дебат за инвестиционния разход и начина, по който трябва да бъдат направени всички тези процедури? Направихме го по начин, както подобава на всяка една демократична държава, на всяка една правова държава и на всеки един МС, който не взима еднолично решение, а взима решения на база заложените параметри от българския парламент. Ето това е към което се стремим, защото парламентаризмът е силен и парламентаризмът може да бъде много по-силен, когато има реален дебат.
А това, че вие отсъствате от този дебат, това е ваш проблем. И виждам, че дори се притеснихте днес, че трябва да поработите малко повече, защото имахме половин час почивка, която беше поискана от ДПС, съобразихме се с всички тези доводи, защото действително, след като заявихте на председателския съвет, че ще участвате в дебата , разбира се, че за нас е добре да чуем вашите аргументи, защото вие нямате никакви смислени аргументи, защото цифрите, които изброих показват реалните резултати от политиките, които прави едно правителство и едно парламентарно мнозинство.
Разбира се, всеки има право на мнение и той трябва да го защитава тук, но когато решите да не участвате в парламентарния дебат и да отсъствате от заседанията, това по никакъв начин не ви дава право да бъдете ментори и морален съдник.
Защото, уважаеми колеги от ляво, вие сте се показали и сте доказали, че едно говорите по време на кампания, друго вършите по време на управленски мандат, а всеки един мандат, приключил от вас (особено 2014-та година) доведохте до фалита на КТБ, доведохте до увеличаване на дефицита и сега разбира защо имате тази политика и оформянето на тези опорни точки, за да може действително да защитите тези, които по всяка вероятност сте извършили някакви неморални и, разбира се, процедури, и са ощетили много българските граждани, ползвайки техните пари, източвайки ги през офшорни компании и правейки, разбира се, предавания, които под една или друга форма са били да покажем новото лице или новата визия на България.
Искаме този дебат да се води тук. И понеже днес беше поставена темата за министър-председателя, мога да ви кажа следното – министър-председателят на България, имахме едно изключително успешно председателство, благодарение на подкрепата, която получиха от парламента и на подкрепата и дейността, която извършиха всички министри по българското председателство. Това много ви заболя, защото вие нямахте силата и нямахте достойнството да признаете безспорните успехи, които постигнахме в българското председателство и това, че Западните Балкани вече са част от тази свързаност, която трябва да има и която можем да гарантираме.
Уважаеми колеги от ляво, когато излизате да говорите, когато излизате да се изказвате, погледнете първо вашите си действия по време на управленските си мандати и дали някой от вас, който се изказва не е участвал в нещо, което може би днес го давате, че е укоримо, а преди сте го правили с изключително голямо сърце и голяма отдаденост.
Затова, уважаеми колеги, ПГ на ГЕРБ, доколкото знам и на „Обединени патриоти”, нито един човек не е участвал в никакви приватизационни сделки. Нито един човек не се е възползвал и няма олигархичен кръг, защото кажете един човек направи призив, един човек, когото ние сме създали като олигарх или това са исторически факти, които вие от време на време припомняте за олигархията и това, което създадохте в годините на прехода.
Аз искам да подкрепя това, което се предлага от министър-председателя, защото знаем, че това е въпрос на чест и въпрос, който трябва всички ние да вземем решение днес. Защото това, което направи вицепремиера Краси Каракачанов, той е вицепремиер на Р България и никъде в Конституцията не е разписано за квоти, които да бъдат на коалиционно равнище. Затова вицепремиерът Краси Каракачанов днес беше тук, но разбрах защо толкова силно и умело започнахте да атакувате Красимир Каракачанов – защото в момента предстои финализирането…първото изречение на един народен представител днес беше упрек към Красимир Каракачанов и вменяване на вина, и създаване на фалшива новина, която искате да бъде тиражирана. Нека да припомним, че Красимир Каракачанов и МО получава пълната подкрепа на българския парламент за приключване на процедурата за модернизация на българската армия, колкото и да не ви се харесва тази обективност и тази прозрачност, която имаме в тези процедури. Защото ние знаем къде искате да ни заведете, ние знаем какъв е вашият път, но този път към който сте тръгнали, ние отдавна сме направили своето решение и политиците, които са били преди нас са взели най-правилното решение – Европа, ЕС, НАТО. Ако искате някаква друга орбита, ако искате някакъв друг съюз го направете, защото вие, там вие е мястото и там ви е най-силната страна. Но бъдете обективни, когато се изказвате, защото нарушавате всякакви етични норми и рушите авторитета на българския парламент.
Радваме се, че днес оставката на вицепремиера Валери Симеонов, която ще гледаме и ще можем да направим съответните гласувания, вие присъствате в зала, защото това е малко от времето, в което присъствате в пленарна зала.
Благодаря ви за днешния законодателен ден. Но само да ви припомня, че днес не сме гласували нито един законопроект, а може би след като приключи гласуването на Валери Симеонов, вие отново ще напуснете залата и ще оставите парламента да работи така, както работи през цялото това време.