паметникът на съветската армия
Кой е руснак и кой е украинец на този паметник?

Паметникът на Съветската армия е опасен. За това алармира  историкът доц. Тодор Чобанов. Той посочи още, че монументът има нужда от ремонт.

„Правени са обследвания, той е закрепен. Рано или късно и този въпрос трябва да бъде решен. Виждаме, че плочите падат. Времето не прощава, нищо не е вечно, не е в блестящо състояние, минаването покрай него крие риск“, категоричен е доц. Чобанов.

Той посочи, че

Паметникът на Съветската армия е един от малкото,

които имат издаден  акт за държавна собственост. Той е трябвало да се издига в НИМ, като част от по-голяма композиция.

„Много софиянци го приемат за пропаганда на отминала епоха. Войната в Европа катализира напрежението в обществото, има и избори, които са повод за изваждане на нерешени проблеми“, посочи доц. Чобанов в ефира на Bulgaria ON AIR.

Вчера общинските съветници  в София решиха – Паметникът на съветската армия трябва да бъде преместен в музей.

„В една нормална ситуация този въпрос не стои, паметниците дават памет. Тук става дума не за исторически събития, а за пропаганда на режим, осъден отдавна. Не случайно подобно решение имаше на общинския съвет и преди 30 г. Във време, в се взе решение да се преименуват всички комунистически наименования на улици и площади“, коментира Чобанов.

Историкът уточни, че окончателното решение дори не е в компетенцията на областния управител, а на НС. Нужно е предложението да бъде внесено като проектозакон в следващия парламент.

„Областният управител не може да води собствена политика, имаше един който предлагаше паметникът да се подари на Русия. Областният управител няма да предприеме действия, той няма законово основание. Нека българският парламент да вземе едно отговорно решение по този въпрос. Виждаме, че изборите са особено събитие, период на силно разгорещяване на страстите, замеряне с яйца, което не е красиво, вместо разправии и заплахи, разговорът трябва да се води цивилизовано“, каза още доцентът.

По думите му е нужна законодателна промяна за статута на паметниците, които не попадат в Закона за културното наследство.

„100% е сигурно, че скоро няма да има физическо развитие на казуса с преместването. Не мисля, че преместването на целия паметник е възможно, на отделни елементи – да. В природата няма нищо празно, ако се стигне до преместване, архитектурно какво ще се случи – процесът ще бъде доста по-сложен“, прогнозира доц. Чобанов.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук