Гърция, граница, бежанци, Турция

Европейският съюз няма да се поддаде на „изнудване“ от Турция и неговите граници ще останат затворени за мигрантите, въпреки заплахата на Анкара да ги пусне, каза в сряда министърът на външните работи на Франция Жан-Ив льо Дриан.

„Границите на Гърция и Шенгенското пространство са затворени и ние ще гарантираме, че те остават затворени“, въпреки опитите на хиляди мигранти, които са се събрали на границата на Турция, след като президентът Реджеп Тайип Ердоган каза, че ще им бъде разрешено да преминат в ЕС, каза Льо Дриан пред сенаторите.

Междувременно Германия също взе отношение по кризата в сирийската провинция Идлиб, предизвикала опасенията от нова миграционна вълна. Според говорителка на канцлера Ангела Меркел, руският президент Владимир Путин и турският Реджеп Тайип Ердоган трябва да определят зона в Сирия, която би била безопасна за бежанци и организации за подпомагане.

Ердоган и Путин, чиито сили участват в ожесточени боеве в провинция Идлиб на турската граница, ще се срещнат в Москва в четвъртък.

„Когато утре говорят за Идлиб, президентите трябва да говорят за определяне на област, в която вътрешно разселени хора да могат да отидат, където те няма да станат жертва на военно насилие“, заяви говорителката на Меркел Улрике Демер в Берлин.

„От Путин и Ердоган зависи да определят такава зона“, каза Демер.

Тя добави, че Меркел настояла за създаването на такава зона в телефонни разговори с двамата лидери.

Близо до един милион души в Идлиб бяха разселени поради атаките на правителствените сили, подкрепени от руските военновъздушни сили. Тези цивилни граждани в момента не могат да влязат в Турция.

Ердоган каза в сряда в Анкара, че се надява примирието да бъде „бързо установено“, когато се срещне с Путин.

„Трябва да се гарантира ефективен и безопасен достъп на организациите за помощ до (безопасната зона)“, каза Демер, предупреждавайки за „драматична хуманитарна ситуация на място“.

Германският министър на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер през октомври предложи защитена зона под международен контрол на сирийско-турската граница за защита на бежанците. Предложението се натъкна на вътрешни разделения в коалиционното правителство в Берлин и скоро отпадна от дневния ред поради събитията на място в Сирия, където Турция започна офанзива.

С почти четири милиона сирийски бежанци, които вече са на турска земя, Ердоган има желание да задържи отвъд границите си други хора, стремящи се да влязат в Турция на път към Европа. Той засили натиска си върху Европейския съюз да се намеси, като заяви, че е отворил портите на границата на Турция с Гърция за бежанци, подтиквайки хиляди да се отправят към пунктовете.

Гръцките служители обаче блокират преминаването им, което води до понякога жестоки сблъсъци.

Ердоган каза, че Европа трябва да подкрепи „политическите и хуманитарни решения на Турция в Сирия“, ако иска да бъде намерено решение на бежанската ситуация.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук