Атанас Пеканов
На снимката: Атанас Пеканов

Предстои да се направи сайт, на който да се сравняват цените на продуктите в различните търговски обекти, обяви служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов.

Той припомни, че няколко министри от служебния кабинет вече са направили срещи с производители от различни браншове. По думите му обаче работата си трябва да свършат и регулаторните органи като Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите.

„Наясно сме, че в условията на пазарна икономика конкуренцията е важна, но там, където се виждат нелоялни практики и необоснована надценка, регулаторите трябва да си свършат работата“, каза по NOVA Пеканов. Той призова самите производители и търговци да сигнализират за нелоялни практики. Надявам се на добро партньорство с търговските вериги, добави вицепремиерът.

Атанас Пеканов коментира и отлагането на датата за влизане на България в еврозоната.

„Еврозоната е клуб на богатите страни, с ясни правила. За да влезеш, има ясни критерии, когато ние ги изпълним, ще влезем и ще взимаме от всички тези позитиви, от това, да си част от втората най-използвана валута в света“, коментира вицепремиерът.

По думите му високата инфлация е основното, което ни е попречило да изпълним критериите. Но ние не сме си свършили работата и по отношение на правната съвместимост, уточни Пеканов и отправи призив към следващия парламент да приеме бързо нужните промени в законодателството, за да се задвижи процесът за влизане в еврозоната. Защото, по думите му, всяко едно забавяне носи пропуснати ползи.

Вицепремиерът бе категоричен, че влизането в еврозоната не означава по-високи цени и по-висока инфлация. Според него това са спекулации.

„Инфлацията няма да се ускори, тя се влияе от други фактори. В цяла Европа в момента тя е ускорена“, обясни Пеканов. В същото време ползите от въвеждането на еврото ще са много повече. Вицепремиерът даде пример с лихвените проценти, който ще паднат при влизане в еврозоната. Става дума за разходи, които в момента са високи и за фирмите, за инвеститорите, за бизнеса, за домакинствата. И те ще се понижат, допълни той.

Според Пеканов бюджетът за 2023 година трябва да е насочен към запазване на социалните разходи и към по-добро таргетиране на бизнесите, които държавата подпомага.

„Тези хора, които имат нужна от социални помощи, трябва да продължат да ги получават. В същото време компенсациите и помощите за бизнеса трябва да са там, където се правят инвестиции за подобряване на средата и за по-добра енергийна ефективност“, е мнението на Пеканов.

Новият парламент трябва да продължи работа по законите, свързани със съдебната реформа. Промените в това законодателство ще ни помогнат както в преговорите за членство в Шенген, така и в преговорите за членство в еврозоната“, каза Пеканов.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук