Повечето учени са съгласни, че на Земята периодично има „масово изчезване“ на видове, като повечето представители на флората и фауната изчезват стотици пъти по-бързо под влиянието на човешката дейност.
Но има и друго: през последните половин милиард години има поне пет случая, при които повече от половината живи същества на планетата изчезват за време, което за учените е „примигване на окото“ на времето. Известно е, че повече от 90% от организмите, които някога са ходили, плували или са се извисявали в небето на нашата планета са изчезнали.
Тук ще изброим пет от най-големите такива внезапни изчезвания на определени видове, всяко от които се базира на научни проучвания.
Номер едно: преди около 445 милиона години
Изгубени видове: 60-70%
Вероятна причина: Къса, но интензивна ледникова епоха
Повечето живот по това време е бил в океаните. Смята се, че бързото формиране на глетчерите в целия свят е замразило голяма част от световния океан, което е довело до рязко падане на морските нива. Морските организми, като например гъби и водорасли, заедно с примитивните охлюви, миди, главоноги и челюстни риби, наречени остракодерми изчезват.
Номер две: преди около 375-360 милиона години
Изгубени видове: до 75%
Вероятна причина: изчерпване на кислорода в океана
Отново океанските организми са най-силно засегнати. Колебанията в морското равнище, изменението на климата и астероидните удари са заподозрени като причинители за това изчезване. Една от теориите твърди, че масовото разширяване на растителния живот върху земята освобождава съединения, които причиняват изчерпване на кислорода в плитките води на световния океан. Сред многобройните жертви са дънни морски създания, наречени трилобити, въпреки че някои видове все пак са оцелели.
Номер три: преди около 252 милиона години
Изгубени видове: 95%
Възможни причини: астероидно въздействие, вулканична активност
Майката на всички изчезвания, „Великият умиращ световен океан“ е единственото събитие, което почти унищожава насекомите. Някои учени твърдят, че изчезването е отнело милиони години, докато други спорят, че е било концентрирано в период от около 200 000 години.
Трилобитите, които оцеляват в последните две унищожителни катастрофи, най-накрая изчезват напълно, заедно с някои акули и риби.
Номер четири: преди около 200 милиона години
Изгубени видове: 70-80%
Вероятни причини: множествени, все още се дискутират
В тази мистериозна епоха изчезва огромна менажерия от големи сухоземни животни, включително повечето архозаври, разнообразна група, от която произхождат динозаврите и чиито роднини днес са птиците и крокодилите. Повечето големи земноводни също изчезват през този период от развитието на живота на земята.
Една от теориите сочи към огромни изригвания на лава по време на разпадането на суперконтинента Пангея, което може да е освободило гигантски количества въглероден диоксид, причинявайки глобално затопляне.
Номер пет: преди около 66 милиона години
Изгубени видове: 75%
Вероятна причина: атероиден удар
Въздействието на връхлетяла Земята космическа скала е „заподозрян № 1“ за изчезването на не-летящите динозаври – от „Ти Рекса“ до три-роговите „Трицераптори“. Огромният кратер на Мексиканския полуостров Юкатан подкрепя хипотезата за смъртоносния астероид.
Но повечето бозайници, като костенурки, крокодили и жаби са оцелели заедно с птиците, както и с повечето морски животи, включително акули, морски звезди и морски таралежи. С изчезването на динозаврите, бозайниците процъфтяват, като в крайна сметка пораждат вида – Homo sapiens. Той, най-вероятно, ще предизвиква шестото масово изчезване на други видове от лицето на Земята.