Президентът Петър Стоянов на поклонението в Белене Снимка: БТА
Президентът Петър Стоянов на поклонението в Белене Снимка: БТА

В България има още много други лагери и затвори, „Белене“ обаче се превърна в синоним на комунистическата репресия и комунистическата жестокост, която в много голяма степен беше безсмислена. Това каза при откриване на поклонението в памет на жертвите на тоталитарния комунистически режим в концлагера „Белене“ Петър Стоянов, президентът на България от 1997 до 2002. По традиция поклонението се състоя на Втори обект на лагера на остров Персин на река Дунав край град Белене.

„Дори животното, което има нагон за оцеляване, убива други животни от своя вид, за да се нахрани и оцелее, но никога не се гаври с тях и не проявява такава жестокост, каквато проявява човек към човека. Това беше изключително характерна черта на комунистическия режим, който искаше да наруши приемствеността в българската държава. Той си послужи с тези ужасни методи, които за съжаление и сега остават неясни и неизвестни не само на хората извън страната ни, но и за нашата широка общественост“, каза още президентът Стоянов.

Той подчерта, че „паметта е онова велико нещо, онзи дар, който отличава човекът от животното“.

„Паметта е този дар от Бога, благодарение, на който човек помни не само онова, което се случило от деня, в който е започнал да мисли и да разсъждава, но и онова, което се е случило хиляди години назад, благодарение на човешката история. Затова ще бъде непростим грях в тази наша общобългарска памет да не бъде вграден споменът и за „Белене“ и за всички останали места, които са символи на ужасяващия комунистически режим“, допълни президентът Стоянов.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук