Загубите на НЕК, към днешна дата, са 126 млн. лева, сочи финансовият отчет на дружеството. Признатите текущи разходи според документа пък са в размер на 170 млн. лв. и с тях са покрити плащанията към руската страна за „Белене“. Данните бяха оповестени пред БНР от директора на БЕХ, Петьо Иванов.
Това означава, че ако ефектът от решението по казуса „Белене“ не съществуваше, дружеството щеше да завърши годината с 44 милиона лева печалба. И може би нямаше да има нужда държавата да отпуска безлихвен заем, конемтира Иванов.
ТЕЦ „Марица-изток“, която е част от държавната НЕК обаче била засегната от по-ниските цени на електроенергията в Европа през 2016-та, спрямо предходната, отчете още директорът на БЕХ. От друга страна, разходите за вредни емисии са голямо перо в бюджета на централата през миналата година. За 2017-та, се очаква размерът им да бъде намален.
Другата производствена мощност на НЕК – АЕЦ „Козлодуй“ пък е имал големи разходи през миналата година за удължаване на живота на Пети блок. Има пазарна основа цената да е различна.
Иванов е категоричен, че рязкото повишение на цената на газа сега е продиктувано от това, че в предходния период тя е била задържана, за да не поскъпне парното и топлинната енергия в средата на отоплителния сезон.
Топлофикациите нямат устойчиви модели на предоставяне на услуги и продажба на стоки. Виждаме непрекъснато конфронтация между топлофикациите и техните клиенти. С повишаването на цените, тази конфронтация недоразбирането кой какво продава и кой какво получава, ще се задълбочи.