Похитителите отново се насочват към кораби край бреговете на Сомалия, а неотдавнашният ръст на нападенията върна спомените отпреди повече от десетилетие.

Тогава въоръжени сомалийски пирати претърсваха водите, насилствено се качваха на борда на кораби и прибираха милиони долари, като искаха откупи.

След като бяха въведени широкообхватни мерки за сигурност, този процес намаля и почти изчезна, но събитията от последните няколко месеца повдигнаха въпроса дали е възможно пълно възобновяване на пиратството.

Според EUNavfor Atalanta, военноморските сили на Европейския съюз, които отговарят за морската сигурност по крайбрежието на Източна Африка, от края на ноември досега край бреговете на Сомалия са били отвлечени кораби.

Силите на САЩ заявиха, че нападателите вероятно са сомалийци и че става дума за „свързан с пиратство инцидент“.

След това през декември беше отвлечен MV Ruen, кораб под малтийски флаг. Нападателите взимат контроли над плавателния съд, а 17 членове на екипажа остават блокирани на борда.

Според Международното морско бюро (ММБ), влиятелна организация, която има за цел да се бори с морската престъпност, това е първото успешно отвличане край Сомалия от шест години насам.

През януари нападенията продължиха, като индийският флот се притича на помощ на моряците в няколко случая. 

Освободил е 19 членове на екипажа – 11 иранци и осем пакистанци – „които са били държани в плен от сомалийските пирати“.

Международните сили започнаха да патрулират в тези води, когато пиратството рязко нарасна между 2005 и 2012 г., но напоследък вниманието се насочи към Червено море, където йеменската бунтовническа групировка Хути атакува кораби.

При първата вълна от нападения преди повече от десетилетие някои крайбрежни рибари се насочиха към пиратството, след като поминъкът им беше унищожен от незаконния риболов с чуждестранни траулери.

МОК заяви, че сегашната политика на Сомалия в областта на рибарството е довела до ново увеличение на броя на чуждестранните риболовни кораби, което може отново да тласне крайбрежните сомалийци към пиратство.

МОК се позовава и на спекулации, че базираната в Сомалия ислямистка групировка „Аш Шабаб“ насърчава нападенията срещу кораби чрез предполагаема сделка, при която получава част от приходите от откупи в замяна на осигуряване на защита на нападателите.

Между 2005 г. и 2012 г. пиратите край Африканския рог са спечелили между 339 млн. и 413 млн. долара, като са държали членове на екипажа за заложници и са искали откуп, изчислява Световната банка.

Като се има предвид тази история, Самуел Ойеволе, преподавател във Федералния университет на Нигерия с опит в източноафриканското пиратство, заяви, че е много вероятно последните похитители да искат откуп.

“Но на този етап не е възможно да се каже със сигурност” – каза г-н Ойеволе.

„В повечето случаи… усилията на многонационалните военноморски сили в региона всъщност прекъсваха операциите.

„Така че в крайна сметка може и да не знаем напълно какви са намеренията“, обяснява той.

Директорът на МВБ Майкъл Хаулет заяви пред Би Би Си, че „всяко успешно отвличане“ има потенциала да насърчи други да извършват нападения.

По определение на ООН пиратството се извършва в открито море, т.е. във води, които са извън юрисдикцията на която и да е държава. Половината от последните отвличания, регистрирани от EUNavfor Atalanta, са станали в териториалните води на Сомалия.

„Това, което може да стане доста опасно, е, че всяко нападение в морето, тъй като е край Сомалия, може да се счита за пиратство“, каза д-р Саймъндс.

Д-р Ойеволе заяви пред Би Би Си, че в стремежа си да се справи с нападенията край Сомалия международната общност трябва да обърне внимание на два геополитически конфликта.

Той отбеляза, че бунтовниците хути твърдят, че ще спрат да нападат кораби – и следователно да привличат военноморски патрули от бреговете на Сомалия – след като Израел спре войната си в Газа. 

На второ място, Сомалия понастоящем е в дипломатически спор със самопровъзгласилата се република Сомалиленд и Етиопия относно спорна пристанищна сделка и всяка ескалация може да я направи по-малко способна да контролира пиратството.

„Това са проблеми, на които международната общност трябва да обърне внимание, преди да се стигне дотам, че да застрашат цялото общество“, казва д-р Ойеволе“


Статията е достъпна в BBC

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук