Днес в Пловдив беше отбелязана 165-та годишнина от рождението на Стефан Стамболов на едноименния площад пред сградата на общината. В тържественото честване участваха военен духов оркестър, представителен взвод, членовете на комитет „Родолюбие“, политици и граждани.
Слово за държавника произнесе инж. Борислав Стаматов – обществен посредник на Община Пловдив.
„И все пак, кой е Стефан Стамболов? Светец, сатрап или пройдоха? Егоцентричен диктатор или велик политик? Русофил, русофоб или патриот? Като „Ефект на Рашомон“ – той е непостижим за едната истина! Дързък и категоричен в действията си общественик – цитира той думите на английския пътешественик, военен кореспондент, дипломат и автор, Ардърн Бимън, написал първата автобиография за Стефан Стамболов през 1896 г. – Великите хора са свършвали всякога трагически. Това е историческа истина. И потомството е оценявало винаги най-добре тяхната деятелност и им издига паметници.“
Стефан Стамболов е роден на 31 януари (стар стил) 1854 г. в Търново. Апостол на Вътрешната революционна организация (1875 – 1876). Участвал е в подготовката на Старозагорското и Априлското въстание. Бил е руски военен кореспондент през Руско-турската война (1877 – 1878).
След Освобождението се издига в средите на Либералната партия в Княжество България. След преврата от 1886 г. оглавява Регентството и потушава размириците в страната с цената на дълготраен разрив на отношенията с Русия.
През 1887 г. е назначен за министър-председател и се задържа на власт до 1894 г. Основава и ръководи Народнолибералната партия до убийството му. На 3 юли 1895 г. Стефан Стамболов е нападнат и зверски съсечен в центъра на София. Два дни по-късно умира от раните си.