борис първи българите

На 2 май празнуват хората с имена производни на Борис. Това е така, защото на този ден се чества паметта на свети цар Борис-Михаил – покръстител на българите, който е бил родственик на св. мъченик княз Боян Български.

Борис I Михаил (IX век – 2 май 907) е български владетел, който налага християнството и въвежда славянската писменост в България. Той управлява от 852 до 889 г. и за кратко през 893 г., когато детронира първородния си син Владимир Расате и възкачва на престола другия си син Симеон.

Борис-Михаил – покръстител на българите бил родственик на св. мъченик княз Боян Български. За покръстването преговарял с папа Николай, но приел Христовата вяра от Изток – Цариград, и патриарх Фотий Цариградски изпратил епископи и свещеници в България. Борис се кръстил с цялото си семейство, като приел името на Византийския император – Михаил. По неговия пример се покръстили болярите и целият народ през 865 година.

След смъртта на светите Кирил и Методий, учениците им намерили прием в България и подпомагали Борис в религиозно-просветната и книжовна дейност. Обикнал монашеския подвиг, Борис през 889 година поставил на престола по-големия си син Владимир и се оттеглил в манастир. Недоволни боляри обаче подтикнали Владимир към преврат, за да възвърне езическата религия. Разбрал за това, Борис се върнал в столицата Плиска и потушил метежа. Владимир бил свален и на негово място бил поставен по-малкият син – Симеон.

Борис-Михаил се върнал в манастира и завършил живота си като монах на 2 май 907 година. Тъй като не е известна датата на неговото раждане, църквата го почита като Св. княз Борис-Михаил в деня на смъртта му. Като покръстител Св. княз Борис е наречен „равноапостолен светец“.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук