Непознати видове антроподи /снимка: guff.com/

Пещерата Moвил в Румъния е затрупана преди 5 милиона години. Така тя се е превърнала в най-изолираната екосистема в света и учените едва сега започват да разкриват нейните тайни. Пещерата изглежда като сцена от холивудски филм на ужасите. Пълна е с насекоми, пиявици, скорпиони и паяци. Освен това еволюцията при такива условия е направила външният им вид още по-ужасяващ – те са загубили пигментацията и очите си, но са се сдобили с гигантски пипала и крайници.

Неизвестна досега пиявица /снимка: kiarayew.com/

Пещерата все още не е подробно проучена – открита е случайно през 80-те години на миналия век. Преди 5,5 милиона години варовик започва да запълва входа на пещерата, отделяйки я от повърхността. Преди 500 хиляди години този процес най-накрая завършва и обитателите й губят всякакъв контакт с околната среда.

Влизането в пещерата и провеждането на изследвания тук не е толкова просто. Румънските власти контролират входа и пускат само учени, тъй като тук и просто невнимание може да наруши крехкия екологичен баланс. За да влезете в пещерата, трябва да сте не само учен, но и да имате умения за гмуркане и планинско катерене.

Воден скорпион напада плячката си /guff.com/

В пещерата въздухът е направо отровен за хората. Ето защо можете да изследвате пещерата само със специално оборудване. Нивото на кислорода е около 10%, в сравнение с 21% на повърхността. Тук концентрацията на метан, сероводород и амоняк е 10 хиляди пъти по-висока. Повечето местни създания живеят и се развиват тук преди повече от пет милиона години.

Логичният въпрос е какво ядат всички тези мутирали същества? Много от тях са хищници, но трябва да има някой в дъното на хранителната верига, с когото всичко започва.

Непознат досега скорпион /снимка: kiarayew.com/

На повърхността има много растения – в пещерата тяхната роля изпълняват хемосинтетични бактерии – основата на местния живот. Тези бактерии използват въглероден диоксид и метан, за да се хранят, извличайки въглерод от тях. Бактериите хранят малки насекоми, а те от своя страна са храна за по-големи. И така – до върха на хранителната верига, в която доминират скорпионите.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук