Катаргейт

В една петъчна сутрин миналия декември белгийската полиция арестува висши политически фигури в скандал за получаване на пари срещу влияние, който бързо ескалира и беше наречен от пресата „Катаргейт“. Той разкри мрачен подземен свят на чуждестранна намеса, действащ в основата на Европейския съюз.

Разследването продължава месеци и е с високи залози за белгийските прокурори. То носи всички отличителни белези на холивудска криминална измама. Има шпиони, тайни срещи в луксозни хотели, бляскава политическа двойка, и най-вече, твърдения, че Катар, Мароко и Мавритания са навлезли дълбоко в демократичните процеси на ЕС.

Шест месеца след този съдбоносен 9 декември няколко настоящи и бивши европейски парламентаристи заедно с един асистент прекараха известно време зад решетките по предварителни обвинения в корупция, пране на пари и участие в престъпна мрежа. Но според намеци от следователите, може да се появят и други имена.

Европейският парламент, все още е разтърсен от шока и се зарови в етичните реформи, за да се опита да изчисти миризмата на корупция преди европейските избори догодина. Скандалът предизвика гняв и взаимни обвинения в социалистическото семейство, към което принадлежаха всички от официално обвинените евродепутати.

Белгийските прокурори смятат, че разследването по „Катаргейт“ може да приключи до края на годината. Но с всеки изминал месец има все повече въпроси, отколкото отговори. Сред тях са и какво наистина са получили в замяна хората, за които се твърди, че са раздавали такива огромни парични суми.

„Политико“ проследи всеки обрат, свързан с „Катаргейт“. Ето какво се случва с ключовите герои в него:

Пиер Антонио Панцери
Пиер Антонио Панцери

1. Пиер Антонио Панцери — „Тарторът“

Панцери никога не бил интересен преди „Катаргейт“. Човек, който е работил с италианския евродепутат, съобщи, че Панцери прекарвал заседанията на парламентарните комисии, гледайки документални филми за самолетни катастрофи в YouTube. Но сега името му рязко стана известно.

Затворен в Белгия от декември до април, Панцери призна вината си. Той сключи сделка с прокурорите и се съгласи да назове имена в замяна на по-лека присъда. Неговите съпруга и дъщеря, които бяха арестувани в Италия, също са освободени.

В показанията си той доносничи на други евродепутати и говори за получаване на подаръци и парични подкупи от трите държави, посочени по-горе. При обиск в дома му в Брюксел на 9 декември полицията намира 600 000 евро в брой.

Панцери е синдикалист с интереси в Персийския залив. Той заема някои високи позиции за 15-те си години в парламента, но остава дискретен и сдържан. През 2018 г. той подписва секретна сделка от името на Европейския парламент с Катар, разкри „Политико“.

След като напуска парламента през 2019 г., Панцери  запазва достъпа си до сградата благодарение на базираната в Брюксел неправителствена организация за защита на правата на човека Fight Impunity и успешно убеждава уважавани имена да се присъединят към нея.

Панцери в момента е под домашен арест в Брюксел.

Ева Кайли
Ева Каили

2. Ева Каили — „Падналата звезда“

Кариерата на бляскавата гръцка телевизионна водеща, превърнала се в политик, беше във възход, след като прекара една година като вицепрезидент на парламента, преди кариерата й да се взриви миналия декември. В този съдбоносен ден тя дава на баща си куфар, пълен с пари, преди да бъдат хванати на местопрестъплението с очевидно неправомерно придобитите приходи. Каили е арестувана и след дни губи всичките си парламентарни позиции.

В навечерието на Световното първенство по футбол Каили изнасяше речи пред ЕП в подкрепа на Катар. Тя лобираше други членове на ЕП да заемат по-мека позиция по отношение на човешките права в страната от Персийския залив. Освен това се появи изненадващо на гласуване за премахване на визите за Катар, на което нямаше причина да присъства.

Но Каили твърди, че е невинна и отказва да се признае за виновна, въпреки че е прекарала в затвора по-дълго от всеки друг заподозрян. Тя се оплака от лошо отношение и твърди, че властите са нарушили правата й на майка на малка дъщеря.
Наскоро освободена от условията на домашен арест, с екипа си от скъпи адвокати тя планира политическото си завръщане в парламента.

Но без политическа партия в ЕС, към която да се върне, надвисналият над нея „Катаргейт“ и разследването за злоупотреба с фондове на ЕС, опитът на Каили да се превърне от злодей в жертва засега изглежда като мисия невъзможна.

Франческо Джорджи
Франческо Джорджи

3. Франческо Джорджи – „Довереният помощник“

Парламентарният помощник Франческо Джорджи, който е партньор на Ева Каили и баща на дъщеря им, всъщност е връзката между Каили и Панцери.

Познанството на двамата италианци може да се проследи доста назад в годините – още от времето, когато Джорджи действа като политически агент, преводач и асистент на по-стария Панцери в продължение на години.

Арестуван минути преди Каили през декември, Джорджи бързо призна ролята си в корупционната верига. След години работа като помощник на Панцери, през 2019 г. той се прехвърля и започва работа за евродепутата Андреа Коцолино, друг ключов заподозрян.

Освободен от затвора и след това от домашен арест, Джорджи вече е бил забелязан пред парламента. Според испанския вестник El Mundo сега той живее заедно с Каили в тяхното жилище само на един хвърлей от парламента.

Марк Тарабела
Марк Тарабела

4. Марк Тарабела – „Местният антигерой“

Белгийският евродепутат социалист Марк Тарабела преди скандала имаше репутация  на достъпна фигура. Той дори придружи мъж, облечен като Свети Никола, който раздаваше сладкиши в парламента.

Сега той е обвинен в получаване на подаръци, след като Панцери го обвини, че е приел €140 000 от него, за да повлияе на работата по Катар в парламента. Тарабела опроверга всичко това. Той поддържа своята невинност през цялото време, но с много драма – от нахлуването на къщата му в присъствието на председателя на парламента Роберта Мецола, до сълзлива пресконференция миналия месец.

Тарабела беше арестуван през февруари и незабавно изгонен от политическата си група. Зад решетките, той се опита, но не успя да принуди главния следовател Мишел Клез да напусне случая в дръзка правна контраатака, поставяйки под въпрос неутралността му.

Тарабела беше освободен от затвора през април, след това и от домашен арест. А сега се върна към това, което евродепутатите умеят най-добре: да изнася речи в празна зала.

5. Андреа Козолино — „Изчезналият законодател“

От тримата настоящи евродепутати, обвинени в корупция, италианецът е най-странният – главно защото не е стъпвал в Белгия от месеци.

Откакто беше арестуван в болница в Неапол през февруари, той се бори срещу екстрадиция в Белгия, докато е под домашен арест. Белгийците искат да го разпитат по обвинения, че е блокирал резолюции за страни като Мароко в замяна на пари. През 2019 г. той пое от Панцери поста ръководител на парламентарната делегация на Магреб, и нае Франческо Джорджи.

Козолино също е изгонен от групата на социалистите. Той отрича всякакви нарушения. След продължителна бюрокрация между белгийската и италианската съдебна система, екстрадирането му беше разрешено – въпреки че Козолино обжалва делото във Върховния съд на Италия. Ако загуби, може да бъде върнат обратно в Белгия.

6. Абдерахим Атмун — „Човекът от Рабат“

Като посланик на Рабат в Полша, мароканският политик беше един от дипломатите с най-добри връзки в Европа, преди да стане едно от първите публични лица на корупционната схема, разследвана от белгийските власти.

Според две заповеди за арест Атмун се явява като един от редовните контакти на Панцери.

Дипломатът се върна в родната си страна в средата на декември и оттогава е много дискретен. Нито Атмун, нито мароканското посолство коментираха скандала.

7. Али Бин Самих Ал Мари – „Катарският контрольор“

Министърът на труда на Катар беше избран в понеделник за президент на годишната конференция на Агенцията по труда на ООН, въпреки предполагаемата му роля в „Катаргейт“ и критиките, с които страната му се сблъска заради отношението към работниците мигранти по време на Световното първенство по футбол през миналата година.

„Д-р Али” не е официално обвинен в каквото и да е нарушение, но името му фигурира в разследването на белгийската полиция като „контрольор“ на дейностите на Панцери.
Ал Мари беше лицето на международната дипломатическа кампания на Катар за спечелване на приятели, след като връзките с неговите съседи от Персийския залив се влошиха. Той е бил чест гост в подкомисията по правата на човека на Европейския парламент, където редовно се е срещал с някои от основните заподозрени.

Белгийският вестник Le Soir съобщи за близките му връзки с Панцери и Джорджи, включително за среща в луксозния хотел Steigenberger Wiltcher в Брюксел, където според вестникът може да е извършен паричен трансфер.

Николо Фига-Таламанка
Николо Фига-Таламанка

8. Николо Фига-Таламанка — „Шефът на организацията за човешки права“

Ръководителят на неправителствената организация за човешки права „Няма мир без справедливост“, активна в Европейския парламент, Фига-Таламанка беше арестуван, обвинен в корупция и вкаран в затвора още в началото на разследването. Той бе освободен в началото на февруари, когато прокурорите изглежда омаловажиха предполагаемата му роля след самопризнанията на Панцери.

Неговата неправителствена организация е наела офис пространство на неправителствената организация Fight Impunity на Панцери. Двете организации споделят общ донор – базирана в САЩ група, наречена Human Rights Foundation, която отрича да знае или участва в аферата „Катаргейт“.

Фига-Таламанка през цялото време твърди, че е невинен и се закле да продължи работата си по правата на човека.

9. Моника Белини — „Счетоводителката“

Белгийската прокуратура заподозря счетоводителката на Пиер Антонио Панцери Моника Белини, че му е помогнала да премести незаконно придобити приходи, като е съдействала за създаването на фиктивна компания, наречена Equality Consultancy, която дори има отпечатък в Брюксел. Тя отрича да е извършила нарушение.

Ситуацията се усложни допълнително с отделно разследване на италианските съдебни сили на други фигури около Белини и компанията. Миналия месец италиански съд отказа да я екстрадира в Белгия.

Лука Висентини
Лука Висентини

10. Лука Висентини — „Синдикалистът“

Лука Висентини беше един от първите задържани, но след това беше освободен без обвинения.

По време на кампанията си за избиране на шеф на Международната конфедерация на профсъюзите (ITUC) той призна, че е получил 50 000 евро  дарение от неправителствената организация на Панцери Fight Impunity. То е доставено като пари в пликове на Дядо Коледа, твърдят медийни съобщения.

Висентини твърди, че е невинен, заявявайки, че парите не са изиграли никаква роля в положителното му изявление относно трудовите реформи в Катар в предишната му роля като ръководител на Европейската конфедерация на профсъюзите.

Той беше уволнен като шеф на ITUC малко след като получи работата. Следващите му професионални стъпки остават неясни.

11. Мария Арена – „професионален приятел“ на Панцери

Известно е, че италианоговорящият белгийски евродепутат Арена е близък сътрудник на главния заподозрян Панцери. Тя описа връзките им като „професионално приятелство“, а Панцери настоява за нейната невинност.

Нито разпитана, нито обвинена от прокурори, тя постоянно заявява, че е невинна и не е замесена, и продължава работата си като евродепутат. Но името ѝ се споменава в заповед за арест като част от група евродепутати, за които се твърди, че биха изпълнили предложенията на Панцери.

Арена се оттегли като шеф на комисията по правата на човека в деня, в който „Политико“ разкри, че не е декларирала платено пътуване до Катар, за което тя обвини секретарката си. Тя бе един от първите хора, на които Ева Каили се е обадила след ареста на Франческо Джорджи.

Арена замени Панцери като ръководител на подкомисията по правата на човека през 2019 г. Преди това каза пред „Политико“, че не е подновила тайната му сделка с Катар. 

Бонус! Мишел Клез – „Главният инквизитор“

Докато тези 11 имена са до известна степен замесени в „Катаргейт“, на главният разследващ Мишел Клез се налага да подреди целия пъзел. Той е загадъчен съдия-следовател, който пише романи в свободното си време и е обсебен от финансови престъпления. Белгийският магистрат все още води разследването с антикорупционни следователи, след като оцеля след опита на Тарабела да го отстрани.

Тази седмица свидетели го заблязали в Европейския парламент да разпечатва офиса на Тарабела и да нахлува в този на Козолино, който се намира в същия коридор.

Дали малка Белгия ще успее да разруши предполагаемата глобална корупционна мрежа, която е ударила сърцето на демокрацията в ЕС, зависи само от него.

*Текстът е публикуван в „Политико“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още новини от Европа – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук