народно събрание, Христо иванов

Днешното пленарно заседание започна с кворум на ръба. След регистрация продължила почти 3 минути парламентът започна работа с точно 121 народни представители, тъй като народните представители от ГЕРБ-СДС не са в пленарната зала, но не закъсняха политическите реакции за разразилата се вчера политическа буря.

Христо Иванов (ДБ): Ние за избори сме готови, страната не е готова

Най-важното сега е да се приеме бюджетът, защото това е въпрос на отговорност към всички онези хора, които очакват правителството да им окаже помощ. Това каза Христо Иванов.

За това дали има риск за бюджета, той отговори, че има всякакви рискове в момент, в който някой реши да хвърли страната в пълен хаос и неизвестност.

„В момента никой не може да ви каже изобщо накъде върви тази страна и това се дължи на конкретни хора от ИТН, които взеха това решение, без да поискат преди това някакво преразглеждане на коалицията. Просто да хвърлят страната през прозореца. Това се случи”, каза Иванов.

„Ние за избори сме готови, страната не е готова за избори”, заяви Иванов. На въпроса дали ще подкрепят правителство на малцинството, Христо Иванов каза, че това е въпрос също на внимателно обсъждане.

„Защото какво означава правителство на малцинството в един парламент, в който има такъв набор от политически сили. При всички положения трябва да има някаква формула за търсене на подкрепа, за да не изглежда тя въпрос на някакви пазарлъци. Знаете, че ние винаги сме били много предпазливи в тази политическа среда да се рискува с някакви плаващи мнозинства. Така, че принудени сме да обсъждаме и това, не по желание нито на премиера, нито на останалите политически сили, които сме в коалицията с изключение на ИТН, но отново искам да кажа – за нас това е въпрос на първо трябва много внимателно да се изработи формулата, по което това би могло да работи, за да видим колко време може да се случи такова правителство на малцинството”, каза Иванов.

Александър Симов (БСП): Правителство на малцинството може да оцелее

Александър Симов от БСП смята, че правителство на малцинството може да оцелее много трудно в българските условия, защото политическият ни модел не е дорасъл за това.

„Чувам речника на политическите противници. Те говорят за лъжеца, крадеца и т.н. От друга страна много искам да повярвам, че изборите ще бъдат разрешение на тази загадка, но миналата година ме лиши от тази кротка надежда. Три пъти гласувахме и три пъти изборите само заплетоха уравнението, а не го решиха. ИТН са политическа загадка за мен. Отиването на избори не реанимира ИТН, както им говорят много хора, напротив. Продължава да важи онова правило – който разруши управлението, ще пострада.“

„Северна Македония е болката на българския народ, болезнената линия. И мисля, че няма да има солови акции по вдигане на ветото“, подчерта още Симов.

Йордан Цонев (ДПС): Окей е да има избори, за да измете народът най-голямото недоразумение за последните 30 г.

Това правителство е най-голямото недоразумение за последните 30 години в обществото, заяви Йордан Цонев на влизане в парламента.

„Кое правителство на малцинството да подкрепям, това е най-голямото недоразумение, казах ви“, добави Цонев.

„Окей е да има избори, за да измете народът най-голямото недоразумение за последните 30 години“, каза още той.

Тома Биков (ГЕРБ): Това правителство очевидно не може да продължи да работи

„Ако бяхме на мястото на Петков, бихме поискали първо вот на доверие, преди да се говори за правителство на малцинството“, заяви Тома Биков от ГЕРБ.

„Това правителство с този мандат и персонален състав очевидно не може да продължи да работи“, допълни Биков.

Андрей Гюров (ПП): Доста от действията на ИТН са плод на сценарий

Видя се в последно време, че ИТН не играе в този отбор. Подхождаме винаги с кредит на доверие, правили сме всичко необходимо да намираме компромисите и да поддържаме диалога в коалицията. Доста от действията на ИТН са плод на сценарий, каза пред БНТ председателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната“ Андрей Гюров.

По думите му в последните месеци ИТН саботират управлението със спиране на правосъдната реформа, повдигат теми, които не вълнуват българските граждани.

Гюров коментира, че ИТН са саботирали напредъка по закона за КПКОНПИ, а правна комисия не работи, тъй като депутатите не са присъствали на заседанията. Замяната на този шеф на КПКОНПИ с министър Рашков би бил чудесен знак за обществото, тъй като по думите му комисията е единственият разследващ орган, който може да работи по времето на главния прокурор Иван Гешев.

„Имаме ясна програма какво трябва да се случи, имаме Закона за бюджета, за да могат средствата да стигнат до хората“, каза Гюров.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук