Германия може да се насочи към трипартийна коалиция, което ще е нещо ново за „крепостта на стабилността” на ЕС, пише „Политико“ в свой анализ.
Германия влиза в последния месец на националната си предизборна кампания тази седмица с трите най-големи партии, които са с изравнени позиции, което е последният знак, че контурите на политическата топография на страната ще бъдат прекроени след напускането на Ангела Меркел.
Проучванията през последните дни показва постоянен спад в подкрепата на управляващите християндемократи, чийто кандидат за канцлер, лидер на партията Армин Лашет, изглежда досега не успя да убеди обществеността, че е достоен наследник на Меркел, която планира да се оттегли след 16 години на поста.
Християндемократите (ХДС) имат подкрепата само от 24 процента от населението, спрямо 29 процента миналия месец, според социологическите проучвания на POLITICO, които обобщават данните до момента. Социалдемократите (SPD), подсилени от популярността на техния кандидат за канцлер, финансовия министър Олаф Шолц, скочиха до 20 % от 16 %. Зелените са в застой с 18 процента.
Ако бъде потвърден на избирателните урни, такъв резултат би усложнил коалиционната математика на Германия като наложи формулата за тристраннен съюз за първи път от първите години на следвоенната република. Въпреки че всички партии, които имат шанс да се присъединят към правителството, твърдят, че са проевропейски настроени, трипартийната коалиция в най-голямата и най-важна държава в ЕС би била „девствена” територия за Брюксел, който разчита на правителствата на Меркел като крепост стабилност по време на криза.
Много наблюдатели прогнозират връзка между Християндемократите, Зелените и Свободните демократи (FDP) в консервативна, про-бизнес партия, на която се дават около 12 процента.
Ако християндемократите не успеят да спечелят ясен мандат с убедителна победа, Зелените, които вероятно ще играят ролята на крал, ще се сблъскат с натиск от собствените си среди за изграждане на коалиция с идеологически братовчеди – социалдемократите и левите парти.
Друг възможен трипътен вариант би бил комбинация от SPD, FDP и Зелените, разговорно известни като „червен сфетофат“. Друг вариант би бил съюз между CDU, SPD и FDP.
Всяка от потенциалните коалиции представя свои собствени предизвикателства, което предполага, че усилията за изграждане на коалиция ще бъдат продължителна афера, която може да продължи далеч по-дълго след изборния ден на 26 септември.
Най-голямата изненада на кампанията досега беше скокът на SPD, който много анализатори почти отписаха след лошото представяне на последните избори и борбата му да преодолее вътрешните кавги.
Шолц, носителят на принципите на партията, изглежда се възползва както от грешките на основните си съперници-съпредседателя на Лашет и на Зелените – Аналена Бърбок, така и от статута му на единствения кандидат с дълъг и доказан опит с изпълнителен опит. Бившият кмет на Хамбург, Шолц е част от германската политика от десетилетия и се ползва с голямо доверие от гласоподаватели от всички политически направления.
Много избиратели виждат Шолц, умерен, като следващото най-добро нещо на Меркел, чийто центристки курс е помогнал да стане най-популярният политик в страната.
„ХДС и ХСС трябва да си починат в опозицията. Те управляваха тази страна достатъчно дълго“, каза Шолц на предизборно събитие в понеделник.
На въпроса кого подкрепят на преките избори за канцлер, германците подкрепят Шолц с голяма разлика. Това отчасти се дължи на препятствия в кампанията от Лашет и Бърбок – и двамата направиха поредица от гафове и са изправени пред неудобни въпроси относно съмнения за плагиатство.
В събота Лашет привлече Меркел, за да помогне за увеличаването на кампанията му със съвместна изява в Берлин. Присъства и Маркус Сьодер, баварският премиер, когото Лашет спечели за кандидат-канцлер. И все пак, както много от последните изяви на Лашет, събитието ще бъде запомнено най-вече с неудобните моменти.
Един от най-неочакваните аспекти на кампанията е степента, в която тя е водена от личността, а не от проблемите.
Например, Зелените, фокусирани върху изменението на климата, изглежда не получиха повишаване на подкрепата след като наскоро опустошителните наводнения в Западна Германия подчертаха опасенията за екстремни метеорологични явления. Ако не друго, Зелените загубиха позиции на фона на хладното представяне на своя кандидат.
Избирателите изглеждат по същия начин невъзмутими от хаоса в Афганистан, що се отнася до техните партийни предпочитания. Неуспехът на Берлин да уважи молбите на посолството си в Кабул да евакуира немски и местен персонал седмици преди градът да падне в ръцете на талибаните.
Избирателите все още могат да насочат вниманието си към политически програми на партиите и в каква посока искат страната им да тръгне в Европа, трансатлантическия съюз или битката срещу изменението на климата.
Но с липсата на политическа стабилност в световен мащаб, идеологията изглежда е по -малко важна за много гласоподаватели, отколкото намирането на онова, на което Германия е разчитала през последните 16 години – сигурност.