Приемни пунктове за бежанци, отвориха врати във Варшава, Полша
Приемни пунктове за бежанци отвориха врати във Варшава

Полша значително вдигна позициите си пред ЕС благодарение на нахлуването на Русия в Украйна. Огромен брой обикновени поляци отговориха с удивителна щедрост на над 500 000 украински бежанци, които се стекоха през източната им граница. Освен че изпратиха помощ, те отвориха домовете си за хиляди хора, бягащи от войната.

Като нация, белязана от векове на руска агресия, Полша се превърна в основна изходна точка за изпращане на противотанкови и зенитни ракети, пушки, боеприпаси, оръжия, и други военни доставки за воюващите украинци. Редкият момент на Полша да блесне предизвика надежди във Варшава, че Европейската комисия (ЕК) ще остави миналото и обвиненията, че е нарушила принципите на върховенството на закона на блока, и ще освободи милиардите забавени средства на ЕС.

„ЕК трябва незабавно да прекрати всички санкции срещу Полша“, каза Патрик Яки, член на ЕП от националистическата управляваща коалиция на Обединените десни в Полша.

До известна степен част настроението спрямо Варшава се промени в положителна посока. Полският премиер Матеуш Моравецки, който бе свикнал да получава критики от ЕС, заради демократичното отстъпление на страната си, сега може да се наслади на неочакваните похвали на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

„Бих искал да ви поздравя, скъпи министър-председател Матеуш, вашия екип и полския народ“, каза Мишел в сряда, когато посети източнополския град Жешов.

Но миризмата на седемте години брутални конфронтации на Полша с ЕС все още се усеща. В сряда Европейската комисия издаде съобщение, според което „нарушенията на принципите на правовата държава в държава-членка рискуват да засегнат доброто финансово управление на бюджета на Съюза“. Това е инструмент, насочен към страни като Полша и Унгария, като по този начин се обвързва тяхното отношение към върховенството на закона с достъпа до пари от ЕС.

Комисията все още не е отключила 36 милиарда евро безвъзмездни средства и заеми за Полша в рамките на програмата си за облекчаване на последствията от пандемията. Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен заяви, че те ще бъдат отпуснати, след като Полша премахне оспорваната си дисциплинарна камара за съдии, която беше обявена за незаконна от висшия съд на ЕС през юли.

Полският президент Анджей Дуда миналия месец предложи полумярка, която разпуска дисциплинарната камара, но не решава всички проблеми в областта на върховенството на закона. Получаването на законопроекта в парламента е блокирано от несъгласието в Обединените десни и нежеланието на опозицията да гласува за мярката на Дуда. Всички тези спорове с ЕС сега изглеждат незначителни в светлината на войната в съседство.

Протегната ръка

„Войната променя изчисленията. В Полша вирее чувството, че трябва да преодолеем политическите различия и да се изправим срещу външната заплаха. Когато имаме външна война, нямаме нужда от вътрешна“, каза Якуб Ярачевски, координатор на изследвания в неправителствената организация Democracy Reporting International..

Мнозина видяха необходимостта от единство предвид мащаба на кризата.

Шимон Холовня, лидер на центристката опозиционна група „Полша 2050“, призова за „бързо решаване на въпроса с дисциплинарната камара, бързо разрешаване на върховенството на закона, така че откритият фронт срещу Брюксел най-накрая да бъде затворен“.

Доналд Туск, лидер на опозиционната партия „Гражданска платформа“ и бивш премиер и председател на Европейския съвет, призова за национално единство след инвазията и поиска „връщане на върховенството на закона в Полша“.

„Поправянето на ситуацията около съдебната система в Полша е необходимо условие за укрепване на Полша по отношение на нашите съюзници, както в ЕС, така и в САЩ, а конфликтът по този въпрос ни отслабва“, каза той в отворено писмо, добавяйки че неговата партия ще работи с правителството, за да им помогне да се измъкнат от „капана“ на спора с Брюксел.

Припомняме, че той беше подложен на яростна атака от страна на поддръжници на правителството, след като неговата Европейска народна партия, най-голямата група в Европейския парламент, подкрепи предложение, призоваващо Комисията „незабавно и ретроспективно“ да приложи условията за върховенство на закона.

„Нямаме нужда от повече конфликти“, каза Дуда. Но това не спира нарастващата загриженост относно хлъзгането на Полша в демократичните стандарти.

Доклад, публикуван в сряда от V-Dem Institute, неправителствена организация за демокрация, установи, че Полша е една от най-големите „автократични“ страни в света.

„Бенин, Ел Салвадор, Мали, Мавриций и Полша се квалифицират като водещи автократи както в дългосрочен, така и в краткосрочен период“, се казва в него.

Това прави още по-трудно за ЕК да забрави миналите прегрешения на Полша, независимо от мащаба на настоящите й усилия да помогне на Украйна. 

Текстът е публикуван в „Политико“, заглавието е на Дебати.бг

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук