Ангела Меркел сключи сделка за миграцията, която спаси собствената й кожа, но хвърли ЕС в безредие.
Няколко часа след като канцлерът на Германия обяви, че тя и нейният най-жесток вътрешен критик – вътрешният министър Хорст Зеехофер – постигнаха компромис, който спаси правителството от колапс, нейните съседи наточиха оръжията.
Австрия и Италия съобщиха план за промени в граничния контрол ако Берлин осъществи намерението си да изгради т.нар. транзитни зони по южната си граница за засилено депортитране на мигранти, които не са получили бежански статут.
Ако те го направят, това ще постави пред риск оцеляването на Шенген.
„Ако това споразумение се превърне в позиция на Германия, ние ще бъдем принудени да предприемем действия… в такъв случай федералното правителство е подготвено да защити южната ни граница”, казаха лидерите на Австрия – канцлерът Себастиан Курц, вицеканцлерът Хайнц-Кристиан Щрахе и вътрешният министър Херберт Кикл. Последните двама са членове на крайнодясната Партия на свободата.
След тази реакция не се забави и изказването на вътрешния министър на Италия и лидер на крайнодясната партия в страната „Лига”. Ако Австрия е готова да затвори границите си, каза Салвини, Италия ще направи същото.
„Още от утре съм готов да възстановя контрола по границата с Австрия, защото Италия може само да спечели от това”, каза той в телевизионно интервю.
Все пак изказването на Салвини е само закана. Колкото и да е актуален въпросът за мигрантите в момента и в трите държави, икономическите рискове, които затварянето на границите би донесло са много големи и това би оказало огромно влияние върху бизнеса.
Италианско-австрийската граница е основен път, по който преминават товарите от север на юг. Тя е пътна артерия от голямо значение за италианската индустрия, която реализира продукцията си в Германия, както и за останалите европейски пазари. Германските компании също са много загрижени за възможното затваряне на границите и призоваха правителството да направи всичко възможно, за да го предотврати.
Макар и Австрия също да пострада, тя е по-загрижена за затварянето на границата с Бавария, която е основен изход за европейските пазари.
Словения, която има общи граници с Австрия и Италия, беше по-сдържана. В изявление на нейни представители пише, че страната ще „изиска допълнителни обяснения” по плановете на съседките си преди да реши какви ще бъдат нейните действия.
Шоковите вълни
Миграцията бе основната тема на срещата на високо равнище в Брюксел миналата седмица, но на Меркел й трябваше време чак до понеделник вечерта, за да разсее притесненията в германския консервативен съюз. Зеехофер – лидерът на баварския Хрстиянсоциален съюз заплаши да напусне поста си, за да предотврати задълбочаващите се различия по въпроса за мигрантите.
Християнсоциалният съюз се подготвя за очертаващите се трудни местни избори в Бавария. Към момента партията се радва на абсолютно мнозинство в региона, но според социологическите проучвания тя ще изпита затруднения да защити позициите си на фона на нарастващата подкрепа за антиимигрантската „Алтернатива за Германия”.
Компромисът, постигнат в понеделник вечерта, предотврати напускането на Зеехофер, но сътресенията бяха ясно усетени в Брюксел.
Според някои дипломати действията на Меркел биха предизвикали масово затваряне на граници в ЕС – именно нещото, което европейските лидери се опитаха да предотвратят по време на срещата си миналата седмица.
„Това, което Меркел подписа, е точно обратното на политиката на отворени врати, за която се обявяваше в пика на мигрантската криза през 2015 г.”, каза дипломат от Централна Европа. Ако Берлин осъществи плановете си, „изглежда много вероятно да се получи домино ефект”, предупреди дипломат от Южна Европа.
Въпреки всички германската сделка има подкрепата на ЕК.
„Не съм наясно да има споразумение на ниво федерално правителство. Знам за споразумение между две партии. Не съм го проучвал детайлно, но на пръв поглед поисках правна помощ за анализирането му. Изглежда, че е в съзвучие със закона”, каза председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер по време на пресконференция в ЕП.
Берлин се опитва да успокои обстановката
Споразумението Меркел-Зеехофер не окончателно. То трябва да бъде подкрепено от Социалдемократите – малкият коалиционен партньор. Те обаче отхвърлиха подобен план преди три години.
Германският канцлер възнамерява да предотврати едностранни действия по въпроса за миграцията. Вместо това тя иска да сключва двустранни сделки с отделни държави – нещо, за което вече се договори с Испания и Гърция. Берлин се надява, че съдействието между отделните държави ще държи ЕК настрана – нещо, което беше потвърдено от коментарите на Юнкер.
Но за да се изпълни планът на Германия, тя трябва да убеди Австрия да приема мигрантите, отхвърлени от нейната територия. Засега Виена отказва да го направи, въпреки огромния натиск от страна на Меркел и нейните съюзници.
Във вторник Зеехофер разговаря с австрийския си колега Кикл и планира да пътува за Виена в четвъртък за по-задълбочени разговори относно двустранно споразумение. След това той ще се срещне със Салвини в кулоарите на срещата на вътрешните министри в Залцбург на 11 юли.
Началникът на кабинета на Меркел Хелге Браун съобщи пред репортери във вторник, че канцлерът ще финализира сделките за връщане на мигранти в Гърция.
„Сега трябва да проведем интензивни разговори с държавите, с които ще работим без посредници по въпроса за мигрантите, за да създадем основите на Европейска система. Същевременно ще се уверим, че можем да се справяме с настоящите си проблеми по-бързо”, каза той.
Въпреки това във вторник Австрия потвърди своето „Не”.
„Това споразумение не съществува… и честно казано не мога да си представя, че подобно споразумение може да бъде постигнато”, каза Кикл.