Протестите в България, които продължават вече повече от два месеца, продължават да са във фокуса на вниманието на световните медии. Елитни издания като „Политико”, „Ню Йорк Таймс”, „Шпигел” и много други ежедневно публикуват материали за случващото се у нас.
Днес в европейското издание на „Политико” се появи пореден анализ за България, в който са много от наболелите теми – върховенството на закона, корупцията по високите етажи на властта и свободата на словото.
Ето някои акценти от материала на „Политико”:
„От два месеца българите са на улицата всяка вечер, за да протестират срещу мафията, която по думите им е обхванала всички държавни институции, включително в съдебната система, медиите и органите на реда. Те настояват за оставката на премиера Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев.
Много българи са гневните, че няма перспективи за тях и децата им в най-бедната държава на ЕС, където мафиотски елит действа над закона, а икономиката е задушена.
Кризата от това лято предложи поразителни примери за нарастващата роля на олигарсите. Според неотдавнашни проучвания 80% от българите смятат корупцията за широко разпространена, а над 70% подкрепят протестите.
Протестите обаче се ожесточиха и полицията влезе в сблъсък с демонстрантите по време на т.нар. „въстание” миналата седмица. Подготвя се нов голям протест за четвъртък тази седмица”, пише в увода на статията на „Политико”.
По-нататък авторът Кристиян Оливър отговаря на няколко подвъпроса.
„Какъв е проблемът с върховенството на закона?
Много от най-смразяващите разкрития през последните месеци се съсредоточават върху това как съдебната система – подкрепена от главорези с оръжия и охранявани от полицията – рекетира бизнесмени и се използва като бухалка за саморазправа с политически врагове. Бизнесмени твърдят, че органи на съдебната власт заплашват да спрат медицинското лечение на техни роднини, освен ако не им прехвърлят някакво имущество.
Защо някои от плакатите на протестите правят препратка към Осемте Джуджета?
Осемте Джуджета е името на ресторант в София, където се проведе среща, която показа тревожни неща. Българският антикорупционен фонд разказа как прокурори са помогнали за изземването на компания за асансьори, заплашвайки собственика й. Защо им е компанията? Вероятно защото тя работи с европейско финансиране. Политиката на ЕС за опазване на околната среда е предвидила пари за ремонт на стари блокове.
Друг силно спорен случай включва двама братя, които изработват акумулатори. Те твърдят, че са несправедливо нападнати от съдебната власт, а прокуратурата ги обвинява, че неправилно са изхвърляли опасни отпадъци и по този начин са застрашили здравето и живота на много хора.”
Целият материал на „Политико” може да прочетете ТУК.