атомен реактор
Снимката е илюстративна

Най-голямата полска нефтопреработвателна компания „Orlen“ и компанията „Synthos Green Energy“ подписаха споразумение за създаване на съвместна компания за разработка и внедряване на малки модулни ядрени реактори в страната. Ръководителят на „Orlen“ Даниел Обайтек заяви това на церемония днес.

„Днес подписахме инвестиционно споразумение. „Orlen“ и „Synthos“ ще създадат компания, която ще работи по технологиите MMR и SMR (микромодулни реактори и малки модулни реактори)“, каза Обайтек.

Той заяви, че първият подобен реактор може да се появи в страната още след седем години в сътрудничество с японско-американската компания GE Hitachi. „GE Hitachi е лидерът, който разполага с технологията и възможностите за изграждане на такива реактори“, каза той. „Канада е избрала тези технологии и там ще се появи първият такъв реактор. Бихме искали следващият реактор да се появи през 2029 г. в Полша.“

„Това е позната технология, която е готова за внедряване. Споразумението с Канада го потвърждава. Атомът е нашето бъдеще“, изтъкна Обайтек и подчерта, че „не изключва инвестиции в „големия“ атом, но това е задача на държавата.

Тази година други големи полски компании също обявиха планове за разработване на проекти, базирани на малки модулни реактори. Сред тях е KGHM Polska Miedz.

По-рано полското правителство заяви намерението си да построи шест ядрени енергоблока в страната в рамките на 20 години. Властите искат да започнат изграждането на съоръженията през 2026 г., като от 2033 г. на всеки две-три години се планира да се пускат енергийни блокове с мощност 1-1,5 GW, за да се гарантира способността на страната да генерира между 6 и 9 GW с нулеви емисии. Варшава търси партньор, който да инвестира 49% собствен капитал в проекта и да сключи споразумение за 20 години от реализирането на инвестицията, а след това и за периода на експлоатация на централите.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук