Парламентът прие окончателно антикорупционния закон. Лице на публична длъжност с установен конфликт на интереси няма да има право в продължение на една година да заема публична длъжност. Антикорупционният орган ще може да прави искания за използване на специални разузнавателни средства в оперативно-издирвателната си дейност.
Новото антикорупционно звено няма да разглежда анонимни сигнали. Всеки, който разполага с данни на корупция или конфликт на интереси за лица, заемащи публични държавни длъжности, ще може да подаде сигнал.
За сигнал ще се счита и публикация в медиите. Когато става въпрос за съдия, прокурор или следовател данните ще се изпращат за проверка от Инспектората към Висшия съдебен съвет.
При окончателното гласуване в пленарната зала народните представители подкрепиха предложението на „Обединените патриоти“ за отпадане на защитата на лицата, които подават сигналите за корупция.
Антикорупционният орган ще може да прави искания за използване на специални разузнавателни средства в оперативно-издирвателната си дейност. Съгласно приетите текстове оперативно-издирвателната дейност на антикорупционния орган има за цел превенция, предотвратяване, разкриване и противодействие на нарушения, свързани с прояви на корупция или бездействия, които разкриват прояви на корупция и предоставянето им на съответните органи на съдебната власт, както и на разследващите органи.
Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество ежегодно до 31 март ще представя доклад пред народните представители. Той ще се представя и на президента, и Министерския съвет и ще се публикува на интернет страницата на комисията. Членовете на звеното ще са длъжни да се явят в парламента по покана на депутатите.
Още преди окончателното приемане на текстовете президентът Румен Радев обяви, че ще наложи вето върху антикорупционния закон в частта, която предвижда председателят на новото звено да се назначава от парламента. Той и БСП настояват ръководителят на комисията да се посочва от държавния глава.